Zlato (oz) / USD
1 768,53
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
38 099,59
0,16 %
EUR / USD
1,20
0,03 %
USD / CZK
21,54
0,04 %
Zlato
Dobrý týden pro zlato

Cena zlata je na jedné misce lékárnických vah a na druhé spočívají americké vládní dluhopisy. Obě bezpečná aktiva se tak v posledních dnech přetahují o zájem investorů, který převažuje tu na jednu, jindy na druhou stranu. Minulý týden patřil zlatu, jehož cena se dostala na úroveň kolem 1745 dolarů za troyskou unci, kde strávila víkend.

Zisk 0,8 procenta za týden není pro zlato mnoho, ale je pořád lepší než ztráta. Foto: iStock

Na druhý po sobě jdoucí týdenní zisk zlatu přihrál mírný ústup dolaru a s tím související americké pokladniční poukázky. Zisk 0,8 procenta za týden není pro zlato mnoho, ale je pořád lepší než ztráta. Jak pravil nezávislý analytik Ross Norman, redukce výnosu amerického desetiletého dluhopisu nabízí trochu povzbuzení pro cenu zlata, ale kolem 1745 dolarů našlo určitý odpor. 

„Nemám pocit, že by zlato dostalo velkou dynamiku či dostatečnou k tomu, aby se víc prosadilo. Možná budeme potřebovat přesvědčivější náznak, že tyto výnosy v dolarech jsou udržitelné, ale o tom zatím nemáme žádné důkazy,“ řekl Norman agentuře Reuters.

Důvod je zřejmý. Referenční výnos 10letého amerického dluhopisu se snížil na 1,67 %, ze čtvrtečního víc než ročního maxima na 1,75 %. K tomu americká centrální banka v minulém týdnu zopakovala, že bude dál udržovat cílovou úrokovou sazbu blízko nuly a že očekává s vyšším ekonomickým růstem i vyšší inflaci.

Možná i to byl jeden z důvodů zvýšeného zájmu o zlato, jež se obvykle používá jako zajištění proti vyšší inflaci, byť nedávný nárůst výnosů amerických bondů byl pro investory zajímavější než neúročená komodita.

(rek)