Zlato (oz) / USD
1 919,51
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Dobrá rada nad zlato

Turecká vláda by se měla posunout ke zlatému standardu, aby vyléčila ekonomické neduhy země a ochránila ji před spekulanty, napsal Adam Garrie pro politický a analytický web Eurasia Future. Turecko k tomu má údajně dobře našlápnuto, protože jeho ekonomika rychle roste.

Lira loni ztratila téměř třetinu hodnoty. Foto: Pixabay

Ankara by se tak mohla stát rezervoárem zlata, protože by přilákala investory, kteří by vložili své peníze do vzácného kovu právě v neutrálním místě mezi východem a západem.

Vlastníci zlata „nechtějí, aby jejich majetek někdo držel jako rukojmí politického vývoje, jako je tomu v případě venezuelského zlata, které je v Bank of England,“ napsal Garrie.

„Postavení Turecka jako geopolitické síly, která odmítá novou studenou válku, by mohlo být přitažlivé,“ dodal.

Turecká centrální banka již začala na shromažďování zlata pracovat. „Venezuela patří mezi subjekty, jež v této zemi uložily miliardy dolarů, a vyvolaly tak hněv Spojených států, které pohrozily sankcemi,“ uvádí jako příklad server Ahval News.

Zlatá lira

Zlatem podložená lira by měla mít několik výhod, včetně ochrany ekonomiky před globální finanční krizí, což by zabránilo spekulantům (jako příklad je jmenován multimilardář George Soros) manipulovat s cenou liry a udržet vysoký ekonomický růst prostřednictvím nízkých úrokových sazeb, aniž by vyvolala větší inflaci.

Lira ale loni ztratila téměř třetinu své hodnoty, když ji investoři prodávali kvůli obavám z přehřátí ekonomiky a během politické krize vyvolané zadržením amerického pastora. Minulý týden propadla o víc než čtyři procenta, což pobídlo tureckého regulátora, aby zahájil vyšetřování americké investiční banky JPMorgan a dalších finančních institucí kvůli podezření z manipulace s měnou.

„Zlato by také zlevnilo dováženou energii (Turecko dováží téměř veškerou energii, kterou spotřebuje), protože by to povzbudilo investory k půjčkám v tvrdé měně, která nebude znehodnocována,“ argumentuje výhodami zlaté liry Garrie.

Pokud bychom se Garrieho úvahou měli seriózně zabývat, je jisté, že pevná lira by měla i spoustu nevýhod. Centrální banka by (jak je ve světě obvyklé) nemohla podněcovat ekonomický růst tištěním peněz, zhoršila by se dostupnost úvěrů i konkurenceschopnost exportu a měnovým spekulacím by to stejně nezabránilo.

Kdo je autor?

Úvaha o turecké liře směnitelné za zlato tedy více poslouží k pobavení než k seriózní úvaze. Nemluvě o tom, že deník Washington Examiner autora označuje za aktivního propagátora Kremlu. Ten zbožňuje anglicky mluvící ekonomy, kteří jsou ochotni prezentovat své názory na sítích ruských propagandistických médií, jako je například televize RT, kde je Garrie častým hostem.

Garrie publikuje i na ruských webech geopolitika.ru nebo theduran.com, kde se mimo jiné nabízí k prodeji i trička s nápisem No. 1 Putin.

Jedno z Garrieho televizních vystoupení na RT Washington charakterizoval Examiner následovně: „Jeho vystoupení bylo opravdovým klenotem. Ne pro to, že neobsahovalo žádnou analytickou látku, ale spíše jako příklad ruského propagandistického poselství směrem k Západu.“

(rek)

Další z kategorie Zlato