Zlato (oz) / USD
1 792,69
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 413,74
0,29 %
EUR / USD
1,16
0,01 %
USD / CZK
21,99
0,29 %
Zlato
Dluhopisy a zlato lepší než akcie?

V minulém týdnu investoři nalili peníze, které vytáhli z akciových trhů, do dluhopisových a zlatých fondů, jak ukázala v týdenní statistika finančních toků Bank of America.

V minulém týdnu investoři nalili peníze, které vytáhli z akciových trhů, do dluhopisových a zlatých fondů. Foto: iStock

Důvodem mají být obavy z voleb v USA, které omezily chuť k riziku. Bank of America rovněž prognózuje, že trhy zůstanou dál rozvlněné. Takže i když se situace změní, nesplete se.

Druhá největší americká banka s aktivy dva biliony dolarů mimo jiné konstatuje, že dluhopisové fondy zaznamenaly v minulém týdnu příliv 22 miliard $, z toho dluhopisy investiční 16,6 miliardy, což je třetí nejvyšší hodnota v historii.

„Přispěly k tomu nákupy aktiv centrální bankou, které od března, kdy finanční trhy přepadla koronavirová pandemie, běžely tempem 1,4 miliardy $ za hodinu,“ vyzdvihuje agentura Reuters z bankovní zprávy. 

HSBC

O den dřív britská velkobanka HSBC uvedla, že růst ceny zlata byl přehnaný, a pokud by výnosy dluhopisů zůstaly pevné nebo by se snížil výprodej dolarů, zlato by mohlo oslabit. „Další pokles výnosů amerických dluhopisů ale může mírnou rallye zlata udržet.“ 

„Po mnoho měsíců bylo zlato víc ovlivňováno výnosy amerických dluhopisů, zejména výnosem z desetileté pokladniční poukázky, než jakýkoli jiný jednotlivý faktor, ačkoli historicky je zlato obvykle víc ovlivňováno dolarem,“ uvádí analýza HSBC.

Credit Suisse

Credit Suisse věří spíš zlatu než dluhopisům. „Nadále vidíme dlouhodobý trend zdražování zlata posílený klesajícími reálnými výnosy dluhopisů USA a klesajícím dolarem,“ napsala dva dny před vydáním statistiky Bank of America švýcarská banka. Zlato podle ní jen pokračuje v očekávané konsolidaci po dosažení ceny poblíž cíle 2075/80 dolarů. Stratégové Credit Suisse se nicméně domnívají, že se jedná o dočasnou pauzu, než se nakonec vrátí růstový trend žlutého kovu.

„Hledáme případný pohyb nad 2075 $ s odporem, který se objeví na 2175 $, poté na 2300 $. Přímý zlom vidíme v potenciální rezistenci trendu na 2417 $ s rozsahem viděným za 2700/20 $ v dlouhodobějším horizontu,“ drží optimistický scénář pro zlato Švýcaři.

Citigroup

Ačkoli se v polovině srpna cena zlata zlomila nad 2000 $, poslední člen silné americké čtyřky s aktivy nad miliardou dolarů, stanovil cenový cíl na 2500 $. Nic na tom nemění, že americký dolar začal vůči koši světových měn mírně ožívat.

„Cenu drahého kovu se však nepodařilo oslabit. Množství peněz, které vytiskne EU, Čína, Spojené království a USA ve snaze podpořit lidi a podniky, však nevyhnutelně posune ceny zlata výš, jen co investoři vyberou zisky.“

Zlato dál koketuje s psychologickým milníkem 2000 $ a podle analytiků Citigroup v příštích měsících bude pravděpodobně tlačit na nová maxima. „Když mají investoři hlad po zlatě, má kov ve zvyku exponenciálně růst, což mezi kovy nemá obdobu,“ konstatoval analytik Citigroup Heath Jansen v poznámce pro investory.

„Podle nejhoršího scénáře zadlužení eurozóny a amerických fiskálních problémů by tak ceněný kov mohl zopakovat rozsah zlatého býčího trhu v letech 1970–1980, z čehož vyplývá možnost vzestupu nad 2500 $ za unci,“ uvedl dále analytik z Wall Streetu.

(rek)