Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Deutsche Bank se potápí, ale orchestr ještě hraje

Předtím, než bankovní dům Lehman Brothers vyhlásil úpadek, spravoval majetek za 639 miliard dolarů. Zdál se příliš velký, než aby zkrachoval, leč stalo se. V současné době má Deutsche Bank takřka trojnásobek aktiv, tedy 1,7 bilionu dolarů, ale i její budoucnost je velmi nejistá. Čistý příjem banky loni totiž klesl o 80 procent.

Ztráty Deutsche Bank v roce 2017 dosáhly 497 milionů eur. Foto: iStock

Americká rezervní (centrální) banka označila operace Deutsche Bank v USA za problematické, ale podle serveru Zero Hedge může být realita ještě dost podceňovaná. Americké operace Deutsche Bank mají již roky špatné výsledky.

Centrální banka USA německou banku kritizovala za nepřesná hlášení o hospodaření a za porušování předpisů už v roce před čtyřmi roky. V letech 2015, 2016 a 2017 také opakovaně požadovala nápravu, ale bez úspěchu.

Když akcie Deutsche Bank koncem května těžce propadly, agentura S&P snížila rating banky hned o čtyři stupně. Za důvody stály nestabilní a stále se střídající management a také obecně špatná výkonnost největší německé banky.

Hudba hraje, šroub se točí

Deutsche Bank si však žádné problémy nepřipouští. Její nový generální ředitel Sewing po snížení ratingu pouze promluvil ke svému personálu. Ujistil zaměstnance vnitřní síle a o skvělé budoucí strategii banky. Po tomto projevu byla Deutsche Bank nucena hlásit pokles výnosů o pět procent a příjmů dokonce o 79 procent.

Ztráty banky v roce 2017 dosáhly 497 milionů eur, ve srovnání s 290 miliony eur, které předpovídali analytici tiskové agentury Reuters. „Pokud chce Deutsche Bank přežít, bude muset provést významné změny. Zatím si ale ani nepřipouští, že má problém,“ píše analytický server Zero Hedge. Pravdou však je, že německý bankovní kolos své operace v USA razantně redukoval a hodlá dál působit, a to zejména v Evropě.

Zatím se podle Zero Hedge zdá, že Deutsche Bank kráčí ve stopách Lehman Brothers. Německá vláda sice popřela jakékoli plány na řešení problémů Deutsche Bank, ale to by se pravděpodobně změnilo. Mimo jiné by tak totiž německá vláda mohla získat aktiva bankovního obra za zlomek jejich hodnoty. Dá se pochybovat, že kancléřka Merkelová by tomuto pokušení odolala.

Pravý důvod?

Kromě samotné Deutsche Bank by její selhání mohlo mít hodně tvrdý dopad na globální ekonomiku a katastrofické důsledky pro celé Německo (podle některých zdrojů tvoří 45 procent HDP). S vidinou možnosti finanční krize, se německý kabinet začal zajímat o své zlaté rezervy. Zlato je historicky nejspolehlivější ochranou před inflací a Bundesbank (německá centrální banka) možná právě proto přestěhovala z USA a Francie 583 tun zlata neboli 31 miliard dolarů ve zlatě, spekuluje Zero Hedge.

Deutsche Bank, která od roku 2006 ztratila 85 procent své tržní kapitalizace, však není jedinou evropskou bankou s nadhodnocenými aktivy. Pokud bude pokračovat v cestě k ničivému pádu, začne sebou postupně strhávat další banky. A to je hlavní důvod, proč z uvedeného pohledu je a bude zlato vynikající investicí.

(rek)

Další z kategorie Zlato