Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Degussa: Klídek na trzích jistí centrální banky

Úroveň obav na finančních trzích zůstává poměrně nízká. Například index stresu na finančních trzích, který publikovala Federální rezervní banka v St. Louis, byl na konci října výrazně pod svým dlouhodobým průměrem. Podobně i volatilita cen akcií byla průměrná.

Pokud centrální banky začnou léčit úvěrovou krizi stále větším množství peněz, mohou skončit v měnové krizi.Foto: iStock

Zpráva, kterou indikátory sdělují, je, že investoři jsou docela v pohodě a neočekávají významné problémy. „Je však třeba vzít v úvahu, že finanční ukazatele stresu na trhu nejsou zaměřené na budoucnost, pouze ukazují aktuální stav. To znamená, že se nejprve pohnou ceny, poté reagují indexy,“ píše ve své pravidelné čtrnáctidenní analýze Market Report německá společnost Degussa.

Proč jsou investoři tak uvolnění? ptá se Degussa. Jednou z odpovědí by podle ní mohla být víra investorů, že centrální banky dokážou úspěšně odrazit jakékoliv finanční či ekonomické šoky, které by mohly přijít. To zvyšuje ceny akcií, tlačí úvěry na těsné spready (rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou cenného papíru) a udržuje na trzích vysokou likviditu.

„Dalo by se dokonce tvrdit, že investoři obchodují s vědomím: Nemáme se čeho bát, protože jakmile se věci zvrhnou – například kdyby v případě akcií trh poklesl o 20 procent – centrální banky by spěšně snížily úroky a okamžitě by zavedly do systému nové peníze. Je-li tato interpretace správná, není překvapením, že touha investorů k pojištění portfolia zůstává tlumená,“ pokračuje Degussa.

A jako argument uvádí poptávku po zlatě. V době krize – a obzvláště pokud existují obavy o zdraví finančního systému – se investoři často pokoušejí zajistit zlatem. Taková poptávka po zlatě však nefunguje, jestliže se od centrální banky očekává, že nastavený systém bude pokračovat. Ale bude?

Tiskárny na peníze

„Centrální banky mohou vyrobit jakékoliv množství peněz považovaných za politicky žádoucí. Nicméně ani ony nemohou udělat z kruhu čtverec. Pokud se v době krize rozhodnou pro záchranu systému spuštěním tiskového stroje, v určitém okamžiku začne kupní síla peněz klesat. Jinými slovy: Pokud centrální banky začnou léčit úvěrovou krizi stále větším množství peněz, mohou skončit v měnové krizi.“

Měnová krize znamená, že lidé ztratí důvěru v měnu. Centrální banky podle Degussy uspěly v tom, že investují do riskantního povědomí o klidném spánku, o čemž svědčí trvale nízká úroveň stresu na trhu podobně jako inflační očekávání. „V důsledku toho by na finanční trhy mohlo mít těžký dopad, kdyby se investoři probudili a požadovali vyšší cenu za přijetí úvěrového, nebo inflačního rizika. V takovém scénáři by mohlo mít zlato zvlášť zajímavou možnost.“

Zaprvé se zdá, že současná cena zlata není vysoká. Zadruhé ve scénáři s rizikem existuje velká šance, že se zvýší. „To by držiteli zlata poskytlo zvýšení kupní síly. Dalo by také příležitost k výměně drahého zlata za akcie velkých firem, které by navíc byly v nabídce za nízké ceny. Tržní likviditu zlata je těžké podkopat, takže pořídit si zlato v době chybějícího strachu by mohlo nakonec zlepšit výkon investora,“ zakončuje svou úvahu společnost obchodující se zlatem Degussa.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato