Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

David Marášek: Prodej zlata stoupl o stovky procent

Statutární ředitel akciové společnosti Zlato.cz David Marášek v rozhovoru neváhá prognózovat růst ceny zlata na dvojnásobek, a časem i výš. A to v době, kdy tržní cena unce zlata v českých korunách přesáhla neuvěřitelných 50 tisíc korun. V roce 2008 stála unce 15 tisíc a mnozí říkali, že je to vrchol a že počkají, než cena spadne, připomíná s úsměvem Marášek, který zlato, a pak možná dolar, považuje v dnešním turbulentním světě za jedinou bezpečnou investici.

V roce 2008 stála unce 15 tisíc a mnozí říkali, že je to vrchol a že počkají, než cena spadne, připomíná s úsměvem David Marášek, ředitel akciové společnosti Zlato.cz. Foto: archiv

Zlato teď prý došlo. Rafinerie údajně nestíhají. Je to pravda?

Zlato nedošlo, jen je uložené v sejfech vlád, bohatých rodin a privátních fondů, které vědí, že hodnota zlatých cihel po dlouhá desetiletí roste, a proto jednoduše nic neprodají. Pak je zde zlato uložené ve špercích, to je velká – šedesátiprocentní část trhu, ale i tady málokdo prodává, neboť i šperky jsou drženy po generace. A navíc, slévárny ne že nestíhají, ale je to ještě horší. Všechny západní rafinerie vzácných kovů už 20. března kvůli pandemii přerušily výrobu. Téměř polovina světové produkce zlata pochází ze švýcarského kantonu Ticino u italských hranic, tedy u země nejvíc postižené koronavirem. Roční produkce tam činí přes 1500 tun zlata. Každý si asi dovede představit, co může 2–3 měsíční výpadek s cenou zlata udělat. Důsledek je zřejmý, téměř nikdo, až na pár výjimek, zlato skladem nemá. A to se týká i naší společnosti Zlato.cz.

Může cena zlata stále růst? Nezastaví to nějaká globální apokalypsa?

Centrální banka USA (Fed) měla finanční rozvahu (rozuměj „dluh“) před přechozí krizí v roce 2007 jeden billion dolarů, zlato stálo 800 dolarů. Nyní je rozvaha Fedu na čtyřech bilionech dolarů a zlato na 1700 dolarech. Korelace je zde zjevná. Fed jen za poslední měsíc vytiskl a napumpoval do ekonomiky další dva biliony dolarů a rozvaha Fedu by měla být vysoko nad deseti biliony dolarů v roce 2021. 

A to je jen Fed! Ale jsou tu ještě Evropská centrální banka, Bank of Japan, Bank of England a další centrální banky, jež dělají v podstatě to samé podle hesla „inflate or die“, prostě rozpumpuj inflaci za každou cenu. Cena zlata vyjádřená v korunách se zvedla jen za poslední rok a půl o 50 procent, dolar totiž také už není za 21 korun, ale za 25 korun. Cena zlata se tak může do dvou let pohybovat na dvoj až trojnásobku.

A apokalypsa? To asi ne, nebo spíše jak kde… ale reálně se obávám o osud bank v Evropské unii. Už nyní se suspenduje výplata dividend a omezuje se pohyb peněz. Dalším krokem bude suspendace vkladů klientů v našich (byť zdravých) bankách, ale jejich toxických matek. Kdy jste naposledy viděl akciové grafy Unicreditu, Deutsche Bank nebo Commerzbank….jejich akcie jsou zhruba o 50 procent níž, a dokonce o víc než 95 procent od jejich vrcholů v roce 2007.

Na druhou stranu, když se restrikce za půl roku ve světě uvolní, tak ekonomiky se podle názorů mnohých budou rychle resuscitovat. Nespadne pak cena zlata zase zpět na těch řekněme 30 tisíc korun za unci?

Ano, souhlasím. Zajisté přijde, a možná brzy, obrovská vlna euforie, umocněná neslýchanými stimulačními kroky vlád a centrálních bank, ale to je znovu a opět ta samá ohraná písnička, kdy se jen zvětšuje a ještě bude zvětšovat gigantická dluhová bublina do nevídaného formátu. Zlato růst dluhu spolu s negativními reálnými úrokovými sazbami miluje, takže přijímám sázky, že na 30 tisíc korun, když nyní unce stoji téměř 50 tisíc, už asi cena zlata nikdy nespadne. Mimochodem, unce stála v roce 2008 patnáct tisíc korun a mnozí se domnívali, že je to vrchol…a že raději počkají…

O kolik teď meziročně stoupl u vaší firmy prodej zlata?

Ve stovkách procent. Máme v posledním měsíci tolik objednávek, že nemáme čas dělat statistiku.

Kam si klienti zlato nejčastěji schovávají, když ne do sejfů v bankách?

To je velmi intimní otázka, my zlato jen prodáváme, kam si jej klienti ukládají….. to ví přirozeně jen oni sami a jejich bližní.

Jak jsou na tom teď bezpečné akcie, například firem vyrábějící střelné zbraně či munici? Nejsou alternativou pro zlato?

Americký gigant Smith & Wesson za poslední období propadl o zhruba 30 procent, takže ani tento superdefenzivní titul nebyl schopen vzdorovat bezprecedentním výprodejům na akciových trzích, které, byť to krátce asi ještě poskočí, tak budou dál mířit s nadcházející vysokou dvojcifernou nezaměstnaností, firemními bankroty a garantovanou recesí směrem dolů. Z pandemie se stal špendlík, který propíchl gigabublinu v mnoha třídách aktiv….zlato k nim ovšem nepatří, u něj je to naopak.

A jak vidíte budoucnost amerického dolaru, kterému všichni prorokují dlouhodobé oslabování. Tím spíš, že se v dolarech počítá cena zlata.

Dolar zůstane hlavní globální rezervní měnou. Samozřejmě, že bude oslabovat, ale ostatní měny oslabí ještě víc. Dolar je tou poslední a nejčistší měnou z těch špinavých v měnovém koši. Navíc v době nejistoty a krize mají lidé tendenci držet spíš hotovost. A tou globální hotovostí je dolar, protože 70 procent světových transakcí je denominováno v dolaru. Lidé se prostě na něco musejí spolehnout. 

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato