Zlato (oz) / USD
1 409,31
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
31 514,31
0,00 %
EUR / USD
1,14
0,00 %
USD / CZK
22,36
0,00 %
Zlato
Další zisky na obzoru

Ke konci roku 2018 cena zlata prudce stoupala, než dosáhla vrcholu na 1343 amerických dolarech za unci. Než se vrátila na 1313 dolarů za unci, bylo to požehnané období pro těžaře zlata. Fondy investující do zlatokopeckých firem posílily o 21 %, což je sedmkrát více než samo zlato s 3% ziskem.

Zlato dosáhne do konce roku ceny 1400 dolarů za unci tvrdí poradenská firma Motley Fool. Foto: Pixabay

Existují náznaky, že navzdory nejnovějšímu poklesu ceny žlutého kovu, jsou na obzoru další zisky. To vede ke spekulacím, že zlato by mohlo do konce roku 2019 dosáhnout ceny 1400 dolarů za unci nebo i více, jak se píše na webu poradenské firmy Motley Fool.

Zlato je nejspolehlivější aktivum, pokud jde o bezpečné útočiště. Teoreticky sdílí inverzní korelaci s akciemi, což znamená, že s poklesem akcií by se hodnota zlata měla zvyšovat. Značná politická a ekonomická nejistota, která v současné době panuje, je motorem pohánějícím ceny zlata už od konce roku 2018.

„Investice do zlata je v podstatě projevem strachu, protože investoři opouštějí akcie a směřují kapitál do obranných aktiv, aby minimalizovali ztráty vyvolané hospodářskou či politickou krizí. Rostoucí obavy z recese vyvolané špatnými ekonomickými údaji z Číny a pomalým globálním růstem vážně ovlivňují cenu akcií. Jako pojistka pak slouží zlato,“ komentuje současnou situaci kanadsko-americká firma.

Opatrné centrální banky

Kromě značné nejistoty, která celosvětově zvedá cenu zlata, hraje svou roli i holubičí postoj Fedu (centrální banka USA), který tak vylepšuje vyhlídky žlutého kovu. „Fed nedávno zmírnil svůj postoj k normalizaci úrokových sazeb a oznámil, že v dohledné době nedojde k žádnému zvýšení, což by signalizovalo, že se další zvyšování úroků se v průběhu roku 2019 neuskuteční. Prudkou změnu politiky Fedu můžeme připsat na konto obav z nižšího než předpokládaného ekonomického růstu,“ konstatuje Motley Fool.

Rovněž expanzní měnová politika Evropské centrální banky, jejímž výsledkem jsou záporné výnosy úroků, ochlazující se čínské hospodářství a rostoucí ekonomická nejistota poukazují na hrozbu globálního zpomalení. To je ještě prohloubeno řadou geopolitických rizik, včetně zhoršující se krize ve Venezuele, zmatků kolem brexitu a bouřlivých obchodních debat mezi Čínou a USA.

Úroky oslabí dolar

 Opatrný přístup centrálních bank k úrokovým sazbám nejenže naznačuje, že nejistota ohledně ekonomiky roste, což činí defenzivní aktiva přitažlivějšími, ale také snižuje náklady spojené s držením zlata. Měkčí přístup k úrokovým sazbám také naznačuje, že americký dolar by mohl oslabit, což je příznivé pro zlato, protože se stává dostupnější v jiných měnách, a tím se zvyšuje jeho přitažlivost pro investory.

„Tyto události vyvolávají stále častější úprky do bezpečí, a proto investoři přesouvají kapitál do obranných aktiv, jako je zlato. Z těchto důvodů je vysoká pravděpodobnost, že zlato dosáhne do konce roku ceny 1400 dolarů za unci,“ uzavírá komentář Motley Fool.

(rek)