Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,08
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,01 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Zlato
Další test odolnosti bude 1360 dolarů za unci

Zlato posiluje, i když index amerického dolaru stoupá. Teoreticky je to nesmysl, ale realita je taková. Podle výkonného ředitele kanadské bankovní RBC Wealth Management George Gera má nyní zlato svůj vlastní život.

Podle Zero Hedge je hlavní příčinou vzestupu zlata snaha o zajištění proti „idiocyklu“ centrálních bank. Foto: iStock

Spekulace na newyorské obchodní burze na cenu zlata v dubnu ve výši 1344,80 dolaru za troyskou unci naznačují značný pesimismus trhu.

„Pozornost obchodníků nyní směřuje k potenciálnímu pokroku v brexitu a k obchodnímu jednání mezi USA a Čínou. Dosavadní negativní výsledky zatím pomohly podpořit zlato,“ uvádí server Scrap Register.

Zlato jako bezpečné útočiště (nebo alternativní měna) začíná stoupat na ceně. „Je to znamení, že trhy jsou v pohotovosti, protože se bojí nejhoršího. Globální centrální banky zařazují nižší rychlosti, od amerického Fedu přes evropskou ECB až po australskou RBA.

„Všechny naznačují obavy z domácího a globálního poklesu. A všechny obavy spojuje jedno – Čína,“ konstatuje komentář serveru FXStreet.

Překvapí Čína?

Očekává se, že růst druhého největšího hospodářství na světě dosáhne v letošním roce 6,3 procenta, což bude nejméně za 29 let. Za rok 2018 se čeká pokles růstu na 6,6 procenta, alespoň podle průzkumu agentury Reuters mezi 85 ekonomy.

„Když také Fed náhle naznačil své obavy a přešel k neutrálnímu postoji (v oblasti úrokových sazeb), zlato začalo vstupovat do sféry zájmu a od konce léta, kdy stálo 1120 dolarů za unci, už brzy otestuje desetiměsíční maximum 1360 dolarů za unci,“ píše FXStreet.

Idiocie centrálních bank

Ani blogerský server Zero Hedge nepřekvapilo, že zlato za den zdražilo o více než 14 dolarů, přes 140 dolarů od začátku listopadu, kdy se obchodovalo kolem 1200 dolarů za unci. Podle Zero Hedge je hlavní příčinou vzestupu zlata snaha o zajištění proti „idiocyklu“ centrálních bank.

„Jakým způsobem se bude zlato pohybovat dál bude pravděpodobně záviset na tom, jak aktivistické budou během příštího měsíce centrální banky (kolik zlata se centrální banky rozhodnou nakoupit). Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech přidávají plyn v jízdě na měnové dno, lze v klidu říci, že zlato může dosáhnout na nové víceleté výšiny, a to i během jednoho měsíce,“ tvrdí Zero Hedge na základě své technické analýzy.

Zlato se prý pokusí o cenu zhruba 1366 dolarů za unci, což je meta, o kterou se na počátku roku 2018 třikrát neúspěšně pokoušelo.

(rek)