Zlato (oz) / USD
1 730,35
0,06 %
Zlato (oz) / CZK
41 951,00
0,01 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
24,24
0,05 %
Zlato
Další stopa k pohřbenému zlatu Islámského státu?

Britský deník The Sun opět oživil zvěst o zlatém a stříbrném pokladu Islámského státu ukrytém kdesi v poušti. Podle příbuzného vůdce teroristů Bagdádiho Mohammeda Aliho Sajeta, který údajně přispěl Američanům klíčovými informacemi, jež vedly k Bagdádího likvidaci, odvezli džihádisté před pádem svého chalifátu zlato, stříbro i hotovost v hodnotě asi 20 milionů liber šterlinků (zhruba půl miliardy korun) do irácké pouště.

Džihádisté před pádem chalifátu odvezli údajně zlato, stříbro i hotovost v hodnotě asi půl miliardy korun do irácké pouště. Foto: Pixabay

Sajeta, který se do Bagdádího rodiny přiženil, zatkli Američané v Iráku před dvěma měsíci. V průběhu výslechů padly také otázky, co se stalo s nashromážděným lupem islamistů. Ti ovládali obrovské oblasti Iráku a Sýrie, včetně důležitých ropných polí a velkých měst.

Na svém vrcholu generoval Islámský stát miliardy dolarů z kombinace prodeje ropy, výběru daní, odcizených uměleckých předmětů, zahraničních darů i z rabování. Sajet podle deníku The Sun prohlásil, že on a další vysoce postavení džihádisté pohřbili v poušti zlato, stříbro a hotovost, aby se pro ně později vrátili.

Není jasné, jestli Američanům prozradil i místo úkrytu, kterých by mohlo být víc, protože místní pastýři, podle Sajetovy výpovědi velkou část toho, co zakopali v poušti, prý našli. I když to nezní příliš věrohodně, jiná odpověď na otázku, kde je ukrytý poklad, zatím není.

(rek)