Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Další rekord zlata v českých korunách

Po dvou čtvrtečních rekordech dosáhla cena zlata nového maxima v pátek odpoledne newyorského času, tedy u nás už v sobotu nad ránem. Unce zlata uzavřela obchodování na 2070,71 dolaru, čímž i díky posílení americké měny padla rovněž další česká bariéra, když se cena zlata vyšplhala na 46 039 korun.

Padla další česká bariéra, když se cena zlata vyšplhala na 46 039 korun. Foto: iStock

Zlato pak v sobotu kleslo na zhruba 2048 $ za unci, a ustoupilo „z rekordního maxima 2074 USD za unci“, jak uvedl ekonomický web Trading Economics díky silnějšímu dolaru, protože napětí mezi USA a Čínou opět vzrostlo a americká zpráva o zaměstnanosti ukázala, že ekonomika přidala víc pracovních míst než se očekávalo.

Průběžnou maximální cenu uváděnou Trading Economics předběhla cena na newyorské obchodní burze, kde se opce na nákup zlata v prosinci podle grafu Yahoo Finance vyšplhaly na cenu 2085,30 dolaru za troyskou unci  (31,1 gramu). Vzhledem k tomu, že akceptování této ceny považují spekulanti za dobrý kšeft, dá se očekávat, že v té době bude cena zlata vyšší.

Růst čínsko-amerického napětí je nejčastěji uváděným argumentem při komentování současné zlaté horečky. Aktuálně k tomu přispělo americké ministerstvo financí, jež uvalilo sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších 10 hlavních představitelů Hongkongu a Číny za „provádění pekingských politik potlačování svobody a demokratických procesů“. Dále prezident Donald Trump zakázal transakci s čínskými aplikacemi Tencent’s WeChat a ByteDance’s Tiktok, čímž způsobil pád jejich akcií. Čína pochopitelně pohrozila odvetou.

„Investoři nyní čekají na novinky týkající se nového balíčku stimulačních koronavirových programů v USA. Drahý kov zapsal již devátý týdenní zisk v řadě, což je nejdelší období zisků za zhruba deset let, poháněné nízkými úrokovými sazbami a nejistotou ohledně dlouhodobých dopadů globální pandemie,“ konstatuje Trading Economics.

(rek)