Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,44 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,84 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,40 %
Zlato
Další prognóza na 1700 dolarů je šancí pro Čechy

Cena zlata by mohla do konce roku vyzkoušet 1700 dolarů za unci díky kombinaci měnové politiky centrálních bank, politické a ekonomické nejistoty, uvedla poradenská firma Refinitiv GFMS. Připojila se tak analýzám, jako například floridské Gainesville Coins, které odhad maximální ceny oproti loňsku začaly navyšovat o dalších sto dolarů.

Zlato investorům nabízí při odhadovaném růstu ceny čistý zisk 2656 korun u jedné unce. Foto: iStock

„A jízda zlata pravděpodobně není u konce,“ domnívá se analytik Cameron Alexander z Refinitivu. Makroekonomické pozadí s politickými a ekonomickými nejistotami, které pravděpodobně povedou k nestálosti akciového trhu a vyšší averzi k riziku by měly nadále podporovat zlato,“ řekl Kitco News Alexander.

„Obnovený zájem o zlato byl vyvolán eskalací geopolitického napětí, zvýšenými obavami z globálních ekonomických i obchodních vyhlídek a dobré cenové prognóze zlata. Navíc byla přitažlivost zlata posílena posunem klíčových centrálních bank směrem k přizpůsobivější měnové politice proti zpomalení růstu a slabé inflaci,“ uvedl dále Alexander.

„Zvýšení ceny je do značné míry přičítáno nárůstu poptávky investorů, zejména mezi profesionální investorskou komunitou, o čemž svědčí větší příliv peněz do zlatých fondů na Comexu (obchodní burza v New Yorku),“ upřesnil Alexander.

Český pohled na věc

Pro české občany tak nastávají zajímavé počty. Zlato na rozdíl od jiných zemí, například obrovského spotřebitele zlata Indie, není zatíženo žádnou daní. I při nynější vysoké ceně zlata 1585 dolarů se investorům z Česka nabízí při odhadovaném růstu ceny tohoto vzácného kovu čistý zisk 2656 korun u jedné unce (31,1g) za jedenáct měsíců. Odhadovaný výnos se pohybuje kolem sedmi procent, což nenabízí žádná banka ani žádný seriózní korporátní dluhopis.

Pokud se podaří nakoupit, když cena zlata přechodně klesne, a to se nezřídka stává, může být profit ještě vyšší. Jediné, co sníží tento výdělek, je jednorázová marže obchodníků. Ti, kteří mají marži o něco vyšší, zase nabízejí zpětný odkup za cenu určovanou londýnským trhem se vzácnými kovy. Češi, kteří si již zlato pořídili, už se tím nemusejí zatěžovat a mohou jen vyčkávat na další růst majetku deponovaného ve zlatě.

Další výhodou je možnost neomezeného nákupu zlata zcela anonymně, na rozdíl například od Německa, kde je to od letošního roku možné jen do výše 2000 eur (50 500 Kč), což nestačí ani na dvě unce.

Nadprůměrný průměr

Podobný zisk jako u maximálních cen lze očekávat i při výpočtu růstu bohatství z ročních průměrných cen. Průměrná cena zlata byla loni 1392 dolarů za unci, nejvíc od roku 2013 s meziročním nárůstem o 10 %. Průměr za druhou polovinu roku 2019 činil 1477 dolarů za unci, což bylo o 13 % víc než v prvním pololetí a o 21 % meziročně, hraje si s čísly Refinitiv. „Očekáváme, že zlato dosáhne v roce 2020 průměrně ceny 1558 dolarů s možností otestovat na konci roku i víc než 1700 dolarů za unci.“

„Měnová politika centrálních bank pravděpodobně zůstane uvolněná. Lze předpokádat alespoň jedno snížení úrokových sazeb v USA v závěru roku, zejména pokud by americká ekonomika vykazovala obnovené známky stagnace,“ uzavírá Alexander. „Zatímco poptávka po žlutém kovu na klíčových asijských trzích zřejmě zůstane slabá, pokračující nákupy centrálních bank a obnovený zájem investorů vyženou cenu zlata výš.“

(rek)