Zlato (oz) / USD
1 814,41
0,75 %
Zlato (oz) / CZK
39 002,42
0,48 %
EUR / USD
1,19
0,21 %
USD / CZK
21,50
0,28 %
Zlato
Commerzbank: Zlato do konce roku vzroste na dva tisíce dolarů za unci

Commerzbank, druhá největší německá banka, která má celosvětově přes 15 milionů zákazníků, očekává, že obavy z inflace zvednou cenu zlata do konce roku až na dva tisíce amerických dolarů za troyskou unci (31,1 g). Uvedla to agentura Reuters.

Commerzbank očekává, že cena zlata do konce roku stoupne až na dva tisíce amerických dolarů. Foto: iStock

Commerzbank očekává, že obavy z inflace budou do konce roku tlačit cenu zlata na uvedenou hranici za unci. Podle banky by inflace mohla zůstat na velmi vysoké úrovni i ve třetím čtvrtletí, což by přimělo americkou centrální banku Fed k omezení nákupů dluhopisů přibližně do čtvrtého čtvrtletí.

To však „neznamená dřívější počáteční zvýšení sazeb“, což zlato podpoří, uvedla banka ve své poznámce. Commerzbank rovněž vidí růst ceny stříbra na 30 dolarů za trojskou unci na konci roku 2021 a cenu palladia předpovídá na 2800 USD za trojskou unci.

Inflace v USA na třináctiletém maximu

Faktem je, že inflace v USA vystoupala v meziročním srovnání na pět procent, což představuje třináctileté maximum. „Zajímavá byla následná reakce trhu, která cenové vzedmutí zjevně interpretuje obdobně jako centrální banky, tedy jako dočasnou událost,“ uvedl v této souvislosti Richard Bechník, investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. 

V bezprostředních chvílích po zveřejnění výsledků sice podle něj proběhl nárůst výnosů na amerických vládních dluhopisech, když jejich ceny zamířily dolů. 

„Následně se ale trh uklidnil a výnosy opět spadly. Desetiletý výnos amerického vládního dluhopisu se tak pohybuje dokonce na úrovni 1,45 procenta. To je na výrazně nižších úrovních, než bychom s ohledem na pětiprocentní inflaci čekali,“ konstatoval analytik.

Cena zlata bude klesat, předpovídá singapurská OCBC

Opačného názoru, než má německá Commerzbank, je singapurská nadnárodní bankovní a finanční korporace OCBC Bank. Stratégové banky se domnívají, že cena jedné unce zlata vyjádřená v dolarech (XAU/USD) dosáhla svého vrcholu na úrovni 1900 USD.

„Posun směrem dolů jak u nominálních výnosů (v důsledku měkkého amerického trhu práce), tak u zlomových výnosů (v důsledku klesajících inflačních očekávání) znamená, že reálné výnosy se budou pravděpodobně prozatím nadále obchodovat v rámci rozpětí,“ uvedla OCBC Bank.

1500 dolarů za troyskou unci zlata

Její stratég pro úrokové sazby očekává, že reálné výnosy v USA mohou v blízké budoucnosti najít dno na úrovni -1 procent a do konce roku 2021 pomalu růst směrem k -0,6 procenta. „To naznačuje, že zlato, které se obvykle pohybuje v opačné korelaci než reálné výnosy, možná našlo vrchol na své současné úrovni 1900 USD,“ konstatovala banka.

„Očekáváme, že zlato do konce roku 2021 skončí na úrovni 1800 USD, protože globální očkovací kampaň nabírá na obrátkách, zatímco Fed se stává stále méně holubičím ve svém měnovém postoji, což vede k růstu reálných sazeb a následně tlačí ceny zlata dolů,“ uvedla OCBC s tím, že její odhad konečného ustáleného stavu zlata zůstává na úrovni 1500 dolarů za troyskou unci zlata.

(luk)