Zlato (oz) / USD
1 768,49
0,12 %
Zlato (oz) / CZK
38 105,94
0,14 %
EUR / USD
1,20
0,05 %
USD / CZK
21,55
0,02 %
Zlato
Commerzbank snížila prognózu na 2000 dolarů za unci

Trh se zlatem získává novou dynamiku. Ceny se od začátku týdne tlačí nad 1800 dolarů za unci. Nedávný pokles na sedmiměsíční minimum si přesto vybral svou daň, protože některé banky pokračují v úpravách cenových prognóz pro letošní rok.

Banka předpokládá, že žlutý kov skončí ve čtvrtém čtvrtletí na ceně kolem 2000 dolarů za unci, což je pokles oproti předchozí předpovědi 2300 dolarů za unci. Foto: iStock

Naposledy to byla Commerzbank, jež upozornila na apetit investorů, kteří se dál soustřeďují na spekulace na rekordních akciových trzích. „Dokud se to nezmění, bude pro zlato těžké odolávat takovému tlaku. Nevylučujeme, že zlato v krátkodobém horizontu dál poklesne, i když neočekáváme cenový kolaps,“ uvedl analytik drahých kovů německé banky Daniel Briesemann. „Zlato to pravděpodobně bude mít těžké až do poloviny roku, protože zatím vidíme jen malý potenciál změny trendu,“ dodal.

Banka proto v pátek aktualizovala prognózu ceny zlata. Nyní předpokládá, že žlutý kov skončí ve čtvrtém čtvrtletí na ceně kolem 2000 dolarů za unci, což je pokles oproti předchozí předpovědi 2300 dolarů za unci.

Dlouhodobý optimismus

Briesemann na portálu Kitco News uvedl, že rostoucí výnosy dluhopisů zůstávají největší překážkou trhu se zlatem. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů se v současné době pohybují na bezmála nejvyšší úrovni za rok, nad 1,3 % oproti 0,5 % před šesti měsíci. „Díky tomu je neúročené zlato míň atraktivní,“ řekl. „Americký dolar navíc zjevně zastavil svůj pokles a od začátku roku mírně posílil. Změnil se tak z podpůrného faktoru na faktor opačný.“

Ačkoliv banka vnímá situaci v oblasti cen zlata, Briesemann se svého optimismu zcela nevzdává. Podle něj stále existuje dlouhodobě silná základní podpora zlata a ceny pod 1800 dolarů stále přitahují lovce výhodných obchodů. Banka zůstává dlouhodobě optimistická i kvůli tomu, že svět se dál zabývá rekordním zadlužením. 

„Normalizace měnové politiky bude centrálním bankám trvat roky. Významné snižování dluhů je herkulovským úkolem, který by mohl poznamenat celé generace. To je jeden z důvodů, proč centrální banky pokračují ve své ultravolné měnové politice, jejíž konec je v nedohlednu,“ napsal ve zprávě expert Commerzbank.

I když se očekává, že investiční poptávka po zlatu bude nižší ve srovnání s rekordy roku 2020, Briesemann se domnívá, že zůstane dostatečně silná, aby vytlačila ceny zpět na 2000 dolarů za unci. „I když v krátkodobém horizontu nevylučujeme možnost dalšího poklesu ceny zlata, jsme z dlouhodobého pohledu přesvědčeni o výrazně vyšších cenách,“ cituje analytika na svých stránkách Kitco News.

(rek)