Zlato (oz) / USD
2 333,56
0,50 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Co prospěje zlatu

Analytici německé privátní banky Berenberg zvýšili svou prognózu průměrné ceny zlata pro rok 2020 na 1525 amerických dolarů za unci, což je míň než současná cena kolem 1552 dolarů. Britská banka HSBC, jeden z tvůrců londýnského trhu s fyzickým zlatem, v pátek zvýšila svůj zlatý odhad z 1560 na 1613 dolarů za unci.

Podle Berenbergu je ale pravděpodobné, že Federální rezervní systém ponechá americké úrokové sazby do roku 2021 nezměněné, což také považují za „podpůrné pro zlato“. Foto: iStock

Berenberg Bank uvedla několik „volatilních situací v globálním geopolitickém prostoru“, jimiž odůvodňuje svou vyšší prognózu: pokračující obchodní jednání mezi USA a Čínou, potenciální následky brexitu, napětí mezi USA a Íránem a americké volby.

Hlavní analytik drahých kovů HSBC Securities (USA) James Steel ve své zprávě investorům uvedl, že eskalace geopolitických rizik, zejména v krátkém období, by mohla přilákat investory ke zlatu i k dolaru současně. „Právě toto klima prospívá zlatu, i když americký dolar je také velmi vyhledávaný,“ cituje agentura BNN Bloomberg.

Analytici rodinné banky Berenberg (1600 zaměstnanců) nacházejí další možné důvody. Pro zlato by podle nich například hovořilo vítězství „tvrdě levicového prezidenta“ v amerických volbách, jako jsou Bernie Sanders nebo senátorka Elizabeth Warrenová. Zrychlení americké inflace by rovněž mohlo tlačit ceny zlata nahoru, protože by mohlo poskytnout prostor pro další snižování úrokových sazeb.

Podle Berenbergu je ale pravděpodobné, že Federální rezervní systém ponechá americké úrokové sazby do roku 2021 nezměněné, což také považují za „podpůrné pro zlato“, protože žlutý kov má tendenci ztrácet, když se úrokové sazby zvyšují.

(rek)

Další z kategorie Zlato