Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Zlato
Co mluví pro zlato

Dluhopisový král Wall Streetu a generální ředitel společnosti DoubleLine Capital, Jeffrey Gundlach, akceptuje aktuální cenu zlata po jejím nedávnému vzestupu, když poměrně pevně osciluje kolem 1500 dolarů za unci. Méně pozitivní pro zlato je jeho vysoká nabídková cena.

Bude růstu ceny zlata pokračovat? Nic tomu nebrání. Foto: iStock

Gundlach si je jistý, že Fed (americká centrální banka) brzy obnoví expanzi kvantitativního uvolňování jako před úvěrovou krizí. Šance na obchodní dohodu mezi USA a Čínou jsou podle něj před prezidentskými volbami do roku 2020 mínusové. Další velký krok amerického dolaru tak povede dolů. A to vše by mělo znamenat další růst ceny zlata.

Michael Matousek, vedoucí obchodník US Global Investors se domnívá, že snížení úrokové sazby Fedu by mohlo vyvíjet tlak na Bank of Japan, aby také zmírnila svou měnovou politiku. Nižší úrokové sazby snižují náklady spojené s držením neúročených drahých kovů, oslabují dolar, což naopak činí zlato levnější pro investory, kteří ho kupují za jiné měny, včetně české koruny.

Zlato dál poroste

„Pokud Fed zklame a nebude snižovat úrokové sazby, pravděpodobně záhy uvidíme pokles ceny zlata. Kdyby Fed dokázal překvapit snížením o 50 namísto 25 bazických bodů, majitelé zlata by mohli otevírat šampaňské,“ dodal Matousek.

Cena zlata se letos vyšplhala téměř o 19 procent, nebo chcete-li o víc než 200 dolarů. Ještě začátkem května se unce prodávala za 1265,85 dolaru, dnes sehnat unci pod 1500 dolarů je spíš dílem shody okolností. „Růstu ceny zlata bude pokračovat, ve skutečnosti mu v brzké době nic nehrozí,“ řekl komoditní stratég kanadské banky TD Securities Daniel Ghali.

Co bude dál?

Minulé pondělí zlato vzrostlo o více než jedno procento, den po útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, protože během víkendu zesílily obavy o stabilitu na Blízkém východě. To podle agentury Reuters přimělo amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na Fed vyvíjel vyšší tlak na snížení úrokové sazby.

„USA a Saúdská Arábie pravděpodobně nebudou nečinně přihlížet provokacím Íránu, což na světovém trhu vyvolává úzkost,“ dodává Reuters.

(rek)