Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
ČNB zvýšila své devizové rezervy ve zlatě, zásoby činí deset tun

Česká národní banka během uplynulého půl roku třikrát zvýšila své devizové rezervy ve zlatě. Nejprve loni v prosinci o 622 kilogramů, letos v březnu o dalších 280 kg a v červnu o 466 kg. Vyplývá to ze zjištění portálu Zlato.cz. Koncem června zásoby zlata ČNB činily 9,95 tuny, sdělila ČTK centrální banka.

Česká národní banka během uplynulého půl roku třikrát zvýšila své devizové rezervy ve zlatě. Foto: iStock

ČNB začala podle portálu s nákupy zlata loni v červnu, kdy pořídila 1,2 tuny. Začátkem tohoto roku držela 9,5 tuny žlutého kovu, což je srovnatelné s tím, co naposledy měla ve svých sejfech v polovině roku 2017. Na začátku roku 2020 měla ČNB ve svých devizových rezervách necelých osm tun zlata. Březnový nákup zvýšil zásoby ČNB zlata na stav, který měla ČNB naposledy ve svých devizových rezervách ke konci roku 2016.

ČNB již dříve oznámila, že nebude kupovat zlato kvůli dlouhodobému zvýšení jeho významu v devizových rezervách, ale aby doplnila úbytek po emisích zlatých mincí. „Platí rozhodnutí ČNB z roku 2019, že bude udržovat jisté minimální množství zásob zlata tak, aby pokryla své potřeby. Tomu odpovídají průběžné malé nákupy. Nedá se ale říct, že by zlato pro ČNB plnilo roli významného investičního aktiva,“ řekla ČTK mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Konkrétní nákupy odmítla komentovat.

K výrobě všech mincí bylo podle vyjádření ČNB z října loňského roku celkem použito 1,653 tuny zlata z devizových rezerv ČNB. Podle výpočtu portálu Zlato.cz zvýšila ČNB meziročně zásoby zlata o více než 2,5 tuny.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v roce 2018 k otázce rezerv ve zlatě řekl, že zlato má poměrně vysoké náklady na úschovu a správu rezerv. Je to podle něj komodita dosti rozkolísaná a nepřináší úrokový výnos. „Z hlediska devizových rezerv centrální banky to není nejšťastnější aktivum,“ řekl tehdy.

„Je dobře, že centrální banka pokračuje v nákupech zlata právě v době, kdy se ve světě ‚tisknou peníze jak o život‘, respektive dochází k bezprecedentně největší monetarizaci dluhu v historii,“ uvedl dnes David Marášek, hlavní analytik společnosti Zlato, která patří mezi přední tuzemské prodejce tohoto investičního kovu.

Podle analytika Golden Gate CZ Marka Brávníka je zlato vynikajícím zajištěním proti inflaci, záporným reálným úrokovým sazbám, nebo dokonce ekonomické krizi. ČNB postupnými nákupy de facto průměruje nákupní cenu a celkovou zásobou drahého kovu zpevňuje svou pozici proti případným ekonomickým turbulencím, míní.

(ČTK)