Zlato (oz) / USD
1 903,58
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
44 067,82
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
23,15
0,00 %
Zlato
Citigroup předpovídá 2200 dolarů za unci zlata do tří měsíců

Analytici čtvrté největší americké banky Citigroup uvádějí tři důvody, proč se zlatí býci poženou dál: rekordní tempo růstu investic do zlatých burzovních fondů, oslabení amerického dolaru a negativní reálné výnosy. To jsou podle nich hlavní hnací síly zdražování zlata.

Zlato, které v letošním roce vzrostlo téměř o 30 %, se považuje za zajištění proti inflaci. Foto: iStock

„V následujících třech měsících zvyšujeme krátkodobý cíl ceny zlata na 2200 $. Cíl pro 6–12 měsíců překračující 2400 $ za unci vypadá věrohodně,“ cituje ze zprávy španělský analytický web FXStreet.

V úterý zlato dosáhlo téměř dvoutýdenního maxima, když dolar oslabil a investoři se začali zařizovat podle očekávaného výsledku nadcházejícího zasedání měnového výboru amerického Federálního rezervního systému (Fed), který plánuje udržet nízké úrokové sazby a zvýšit inflaci.

Cena fyzického zlata během obchodování vzrostla až na 1968,80 USD za unci, nejvyšší úrovně od 2. září. Objednávky na nákup cenných papírů podložených zlatem (futures) se v USA vyšplhaly na 1973 USD.

Nasdaq ví, co zlatu svědčí 

„Zlato vypadá pevně hlavně kvůli slabšímu dolaru a také výnosy amerických vládních dluhopisů trochu klesají,“ řekl agentuře Reuters Edward Meir, analytik společnosti ED&F Man Capital Markets.

Zlato, které v letošním roce vzrostlo téměř o 30 %, se považuje za zajištění proti inflaci. „Nižší úrokové sazby navíc eliminují náklady na držení drahých kovů,“ opakuje svou stálou mantru Reuters.

„Příběh zlata jako zajištění proti inflaci se ukazuje i dnes. Krátce poté, co předseda Fedu Jerome Powell potvrdil svou dlouhodobou holubici inflace, zlato vzrostlo o 1,6 % – vyšplhalo se zpět na své předchozí rekordní hodnoty ze začátku měsíce. Skutečnost, že samotné hovory o zvyšování inflace způsobují, že zlato prudce stoupá, je pro trh výjimečně dobrá,“ “ konstatuje portál Nasdaq.

(rek)