Zlato (oz) / USD
1 815,93
0,44 %
Zlato (oz) / CZK
39 848,27
0,46 %
EUR / USD
1,19
0,02 %
USD / CZK
21,94
0,01 %
Zlato
Citigroup očekává raketovou sezónu rekordních cen zlata

Analytici americké Citigroup uvádějí čtyři hlavní důvody, které budou stát za zdražením zlata v nadcházejících několika měsících až na rekordní maximum. Jsou to: uvolněná měnová politika, nízké reálné výnosy, rekordní příliv peněz do zlatých fondů a zvýšené shromažďování fyzického zlata.

„Cena zlata dosáhne rekordních hodnot v příštích 6 až 9 měsících. Je tu 30% pravděpodobnost, že v příštích 3–5 měsících by cena mohla překonat 2000 dolarů,“ cituje analytiky španělský FXStreet. Foto: iStock

„Cena zlata dosáhne rekordních hodnot v příštích 6 až 9 měsících. Je tu 30% pravděpodobnost, že v příštích 3–5 měsících by cena mohla překonat 2000 dolarů,“ cituje analytiky španělský FXStreet.

„Nominální ceny zlata letos již vytvořily nové rekordy ve všech měnách G-10 (deset nejrozvinutějších států světa) i hlavních měnách rozvíjejících se trhů,“ uvedli analytici Citigroup. „Je jen otázka času, než začnou padat rekordy i v amerických dolarech.“ 

„Podívejte se na průměrnou cenu zlata letos: 1750 dolarů za unci, příští rok to bude 1965 dolarů. Jen trvalý deflační šok či velký jestřábí tah Fedu (centrální banka USA) by mohly omezit let zlata vzhůru. To je však v roce 2020 velmi nepravděpodobné,“ píše se v analýze.

Zlato v dolarech letos vzrostlo o 19 procent na nejvyšší hodnotu za téměř devět let, protože koronavIrová pandemie vedla investory k bezpečným útočištím, stejně jako uvolňování měnové politiky a další opatření na podporu hospodářství, jež také zvyšovaly poptávku po drahém kovu. 

„Citigroup patří mezi dlouhou řadu pozorovatelů trhu, kteří předpovídají, že ne býci, ale draci budou testovat nebo překonají dlouhodobý rekord ceny zlata, protože obnovení virových případů v několika částech světa ukazuje na prodloužené a nerovnoměrné globální hospodářské zotavení,“ konstatuje agentura Bloomberg.

(rek)