Zlato (oz) / USD
1 766,41
1,71 %
Zlato (oz) / CZK
38 255,76
1,70 %
EUR / USD
1,20
0,12 %
USD / CZK
21,66
0,02 %
Zlato
Citi už prognózuje 2000 dolarů za unci

Zlato v českých korunách zlomilo další rekord. Ze středečního rekordu 37 268 korun za unci (31,1 gramu) se ve čtvrtek dopoledne prodávalo za 37 274 korun za unci. Nad psychologickou hranicí 1600 dolarů za unci se zlato na určujícím londýnském trhu drží, a zatím nic nenaznačuje, že by se ve svém letu mělo zastavit.

Podle amerického finančního domu Citi investice do takzvaného aktiva bezpečného ráje během následujících 12 až 24 měsíců vytlačí cenu zlata na 2000 dolarů za unci. Foto: iStock

Jak rekordní trh se zlatem pokračuje v růstu, je čím dál víc zřetelné, že od vypuknutí epidemie koronaviru obavy ze zpomalení globálního růstu kormidlují korporátní investory k zajištění proti riziku zpomalení hospodářského růstu investováním do zlata.

Podle amerického finančního domu Citi investice do takzvaného aktiva bezpečného ráje během následujících 12 až 24 měsíců vytlačí cenu zlata na 2000 dolarů za unci. „Zlato by mělo fungovat díky své odolnosti vůči rizikům jako zajištění trhu s makroaktivy,“ uvedl analytik Citi Ed Morse pro televizi CNBC. Krátkodobě Citi zvýšila svůj šesti až dvanáctiměsíční cíl na 1700 dolarů za unci.

Morse dál řekl, že růstová aktivita zlata v letošním roce naznačuje zvětšující se obavy investorů ohledně toho, kde se nacházíme v ekonomickém cyklu, a také přetrvávající nejistoty spojené s americko-čínskou obchodní válkou a nadcházejícími americkými volbami.

Ekonomické pozadí podporuje zlato také proto, že má sklon k úspěchu v prostředí nízkých úrokových sazeb, protože investoři hledají především výnosy. A úrokové sazby s nízkým nominálním nebo negativním reálným výnosem tomu jen napomáhají. „Zlato také může překonat výkony rizikových trhů, pokud by následky koronaviru měly vážný dopad na dodavatelské řetězce, a tím i na zisk amerických firem,“ uzavírá Morse.

(rek)