Zlato (oz) / USD
1 460,27
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 708,07
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Zlato
Čínská odplata pomohla zlatu

Plnohodnotná obchodní válka mezi USA a Čínou je blíže. Peking v pondělí ohlásil odvetná cla na americký import a čínský juan klesl o více než procento, což vyvolalo skok ceny zlata o 11 dolarů až na 1299 dolarů za troyskou unci.

Rétorika a eskalace napětí jak z čínské, tak z americké strany naznačují, že pro obě strany teď bude těžké ustoupit. Foto: iStock

Americký dolar poté padl přes palubu po zprávách, že někteří čínští odborníci hovoří o tom, že Peking sáhne k dalšímu výprodeji amerických vládních dluhopisů. „Rizikové obchody tak byly tvrdě zasaženy. Týden tudíž začal útěkem do bezpečných útočišť,“ napsal server FX Street.

Peking oznámil, že od 1. června zatíží dovozy z USA celními tarify ve výši 5 až 25 % na zboží v hodnotě kolem 60 miliard dolarů. „Oznámení ještě zhoršilo kyselou náladu na trzích. Ta byla spojena také se zprávami, že Čína sníží nákupy americké energetiky, služeb i zboží od amerických zemědělců. Navíc se šíří klevety o výprodeji amerických dluhopisů,“ pokračuje FX Street.

Hlavně řeči o dluhopisech přiměly trhy zvýšit poptávku po bezpečných aktivech, z nichž už kvůli nejapné měnové strategii ČNB vypadla česká koruna, jak napsala agentura Bloomberg. Zlato zdražilo téměř o 1 %, bitcoin o 18 %. Zato americké akcie klesly o více než 2 %.

Z výhody nevýhoda?

Tvrdá čínská reakce následovala po asi 30 příspěvcích na Twitteru, které americký prezident na téma férových celních sazeb v čínsko-americkém obchodě vyslal během víkendu do světa. Rétorika a eskalace napětí jak z čínské, tak z americké strany naznačují, že pro obě strany teď bude těžké ustoupit.

„Trump na Twitteru neúnavně argumentoval finančními zisky z cel, jež spojil s 3,2% růstem HDP v prvním čtvrtletí. Prudký pokles amerických akcií to však může rychle změnit,“ uzavírá FX Street.

(rek)