Zlato (oz) / USD
1 924,20
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínská karta: Trh očekává nárůst poptávky po zlatu

Ve zprávě zveřejněné v lednu marketingovou organizací těžařů zlata World Gold Council (WGC) identifikovala témata, která by v letošním roce mohla ovlivnit výkonnost zlata, včetně globálního ekonomického růstu, zejména v Číně, která je domovem největšího trhu se zlatými výrobky na světě. „Pokud by byly globální finanční trhy v pořádku, investoři by mohli mít prospěch z expozice zlata, neboť to historicky snižuje ztráty v období finančních problémů,“ uvedla WGC.

Trh očekává nárůst čínské poptávky po zlatu. Foto: Shutterstock

„Zatímco trh očekává nárůst čínské poptávky po zlatu před lunárním novým rokem 16. února, údaje zda tomu tak skutečně bylo, budou známy až v dubnu,“ říká Juan Carlos Artigas, ředitel investičního výzkumu WGC. Nicméně připomíná, že v prvních třech čtvrtletích loňského roku byl oproti předchozímu roku zaznamenán vzestupný trend čínské poptávky po zlatých slitcích i mincích.

Zlato vykazuje v posledních týdnech trvalou sílu. Dne 20. prosince začaly zlaté futures (opce) dlouhé vítězné tažení za ziskem, které se pozastavily až 5. ledna. „Je pravděpodobné, že v příštím týdnu nebo měsících bude současná zlatá bariéra (1350 dolarů za unci) prolomena a dynamika se uvolní,“ říká dál Spina a předpovídá ceny od 1500 do 1600 dolarů s potenciálem dosáhnout nových rekordů. Zlaté futures zaznamenaly rekordní denní cenu nad 1900 dolary naposledy v září 2011, připomíná Market Watch.

Tři scénáře

Někteří analytici však nabízejí mírnější výhled. Nitesh Shah, ředitel a komoditní stratég v ETF Securities, si myslí, že tlaky na reálnou hodnotu zlata budou vyrovnané, neboť podpora růstu inflace bude čelit tlaku na snižování úrokových sazeb. Podle tohoto scénáře bude dle jeho názoru průměrná roční cena přibližně 1280 dolarů.

V případě růstového trhu by však zisk zlata do poloviny roku vzrostl na 1420 dolarů a na konci roku by se ocitl těsně pod 1400 dolary za předpokladu, že v roce 2018 budou v USA jen dvě vyšší úrokové sazby, což by znamenalo mírný nárůst dolarového indexu a výnosů amerických pokladničních poukázek. Síla zlata vyjádřená v dolaru ale může mást držitele jiných měn, upozorňuje Shah.

„Pokud jde o poklesový trend, mohou ceny zlata do konce roku klesnout na 1110 dolarů, pokud americká centrální banka zvýší své sazby čtyřikrát a za předpokladu absence geopolitických rizik nebo nepříznivého šoku na finančních trzích,“ míní Shah.

Zato Chris Gaffney, šéf světových trhů v EverBank, se domnívá, že v roce 2018 je nepravděpodobná cena 2000 dolarů za unci, ale 1600 dolarů je možných. „Zlato by k návratu do hry potřebovalo nějakou nepředvídatelnou událost nebo zásadní korekci na akciových trzích. Potom bychom mohli snadno vidět, jak investoři vrátí zlato zpět na trh a mohlo by dojít k nárůstu cen o 20 procent.“ dodává Gaffney.

(rek)

Další z kategorie Zlato