Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínská Fosun koupí podíl v ruském producentovi zlata Polyus

Konsorcium vedené čínskou společností Fosun International má v plánu koupit 20 až 25 procent akcií v největším ruském těžaři zlata Polyus. Cena by mohla činit až dvě miliardy USD (50,3 miliardy Kč). S odvoláním na dokumenty rusko-čínské mezivládní komise to dnes uvedla tisková agentura RIA.

Čína má ambici stát se zemí, která bude určovat vývoj cen zlata na světových trzích. Foto: Shutterstock

Informované zdroje už loni v listopadu agentuře Reuters řekly, že Fosun vede exkluzivní jednání o koupi velkého menšinového podílu ve společnosti Polyus.

RIA s odvoláním na dokumenty uvedla, že obě strany již dosáhly shody ohledně parametrů dohody. Fosun má mít právo na prodej části produkce firmy Polyus. Její výše bude určena podle podílu, který konsorcium nakonec koupí. Polyus se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Fosun investuje po celém světě, mimo jiné koupil francouzskou turistickou společnost Club Med. Koupě podílu v Polyusu nicméně bude první investicí firmy v Rusku. Fosun se v poslední době odklání od Evropy a rozvinutých zemí a svůj zájem naopak zaměřuje na Rusko a další rozvíjející se země.

Čína je největším světovým producentem, spotřebitelem i dovozcem zlata. Má přitom ambici stát se zemí, která bude určovat vývoj cen zlata na světových trzích.

Polyus disponuje čtvrtými největšími zásobami zlata na světě. Loni firma vytěžila 1,97 milionu uncí, což byl nárůst o 12 procent. Podle objemu těžby byla osmým největším těžařem zlata na světě.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato