Zlato (oz) / USD
1 624,31
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
39 884,68
0,04 %
EUR / USD
1,11
0,13 %
USD / CZK
24,55
0,04 %
Zlato
V Číně se očekává, že koronavirus vyžene zlato k rekordu

O kolik procent klesla v lednu spotřeba zlata v Číně zatím zveřejněno nebylo. Dovoz oblíbeného kovu do Indie, druhé největší zlaté mocnosti, ale v lednu klesl o 48 procent. Fyzická poptávka ovšem není primárním faktorem ceny zlata, i když poptávka z Číny představuje přibližně 30 procent světové spotřeby zlatých šperků, slitků a mincí.

„Vzácný kov může dokonce zdražit na víc než 1800 dolarů za unci a přiblížit se historickému maximu,“ tvrdí Bruce Yam.

„Cena zlata zůstala po novoročním období zvýšená, což je novinka,“ všimla si analytička banky Standard Chartered Suki Cooperová. „Vzácný kov může dokonce zdražit na víc než 1800 dolarů za unci a přiblížit se historickému maximu 1889,70 dolaru,“ tvrdí Bruce Yam z brokerské firmy Everbright Sun Hung Kai z Hongkongu. 

Aktuálně můžeme sledovat skok z 1536 dolarů za unci 14. ledna na 1592 dolarů za unci o týden později. První týden v únoru pak cena unce oscilovala kolem 1550 dolarů, čímž se potvrdila  poznámka analytičky Cooperové.

„Zlato vzrostlo v lednu o 4,8 % a dosáhlo sedmiletého maxima, protože investoři hledali bezpečné útočiště před koronavirem, což je trend, který letos ještě jeho cenu podpoří,“ uvedli analytici South China Morning Post. I po zlevnění zlata v tomto týdnu to byl ve středu stále zisk až 4 %. Jeho meziroční nárůst následuje 18% jízdu v roce 2019.

Akciové trhy versus zlato

Epidemie viru, který si vyžádal téměř 500 životů a infikoval více než 24 tisíc lidí, zpočátku vyděsila investory, kteří na začátku nového lunárního roku v pevninské Číně a v Hongkongu shodili akciové trhy na rekordní minima. Ale potom jim ve víře, že si Čína poradí, otrnulo. Růst ceny zlata se zastavil a akciové trhy se zotavily.

„Nemyslíme si, že by portofoila investorů už byla přeplněná zlatem … Ve druhé polovině roku 2020 stále vidíme trvalé riziko růstu jeho ceny,“ uvedla Cooperová a připomněla, že drahý kov zůstal pevný i během epidemie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) v roce 2003.

Také Bruce Yam říká, že cena zlata letos poroste. V nejbližší době předpovídá nárůst na 1624 dolarů za unci. „Zatím lidé mají zájem o koupi masek víc než o nějaké investice, přesto jsou investoři připraveni nakoupit letos víc zlata, protože obchodníci cítí, že jeho cena je připravena k nejsilnějšímu růstu za téměř deset let.“

Inflace a těžba jako další faktory

Navíc epidemie přiměla vládu v Číně a dalších zemích ke krokům proti oslabování ekonomik, což by mohlo vést ke zvýšení inflace. „Kdykoli se inflace zvýší, cena zlata vzroste, protože drahý kov je nejlepší investicí k zajištění proti rizikům inflace,“ cituje Yama jihočínský Morning Post.

Jerry Jrearz, obchodní ředitel makléřské společnosti First Asia Merchants Bullion z Hongkongu, připojil, že Čína je také významným dodavatelem zlata a propuknutí epidemie vedlo ke zpoždění těžby. „Pokles nabídky povede k tomu, že se cena zlata na celém světě v letošním roce dál zvýší na minimálně 1700 dolarů za unci,“ pověděl čínskému deníku.

(rek)