Zlato (oz) / USD
1 846,87
0,34 %
Zlato (oz) / CZK
39 420,87
0,10 %
EUR / USD
1,14
0,06 %
USD / CZK
21,34
0,24 %
Zlato
Čína zvyšuje kvóty na dovoz zlata. Dodávka 150 tun žlutého kovu signalizuje návrat na předkrizové úrovně i obnovenou poptávku

Čína umožnila mezinárodním bankám dovážet do země velké množství zlata. Podle zdrojů agentury Reuters doveze země během měsíce dubna a května na 150 tun zlata v ceně 182 miliard korun.

Čína je největším odbytištěm zlata na světě. Podle některých zdrojů agentury Reuters může po měsících poklesů nynější čínská touha po zlatě podpořit světové ceny drahého kovu. Foto: iStock

Čínská centrální banka kontroluje dovoz zlata prostřednictvím komerčních bank systémem kvót. Místní ceny drahého kovu se tak aktuálně pohybují nad celosvětově běžnými prodejními cenami.

Podle agentury Reuters se zlato v Číně prodává s přirážkou 150 až 200 korun nad cenami běžnými ve světě. Tato přirážka by nejspíš ještě víc vzrostla, kdyby země nedala zelenou dalšímu dovozu.

Ekonomické zotavení

Tamní ekonomika se od druhé poloviny minulého roku rychle vymanila z dopadů koronavirové krize, která srazila domácí poptávku po žlutém kovu. Od února 2020 tak dovážela země v průměru jen deset tun zlata měsíčně. V roce 2019 se přitom dovoz drahého kovu do Číny pohyboval na úrovni 75 tun zlata měsíčně.

Aktuální příliv zlata tak může signalizovat výrazné obnovení zájmu tamních spotřebitelů a jejich opětovnou chuť nakupovat drahý vzácný kov.

Čína je největším odbytištěm zlata na světě. Podle některých zdrojů agentury Reuters může po měsících poklesů nynější čínská touha po zlatě podpořit světové ceny drahého kovu.

„Solidní zotavení v letošní poptávce po zlatě si obecně vyžádá výrazně vyšší hodnotu dovozu zlata,“ uvedl pro agenturu Reuters zdroj z banky, která do země dováží zlato.

(ska)