Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína už nechce americké dluhopisy

S více než 1800 tunami oficiálně vlastněného zlata má Čína páté největší zlaté rezervy na světě. Mnozí analytici spekulují, že skutečné zlaté rezervy země mohou být mnohem vyšší, než se oficiálně uvádí. Množství zlata v čínských trezorech však jeho cenu nijak neovlivňuje, ale důležitost čínského hospodářství pro světové trhy (a nejen se zlatem) je nepochybná.

Čína má páté největší zlaté rezervy na světě. Foto: iStock

Před třemi lety způsobila krize akciového trhu v Šanghaji globální výprodej akcií. Také v roce 2016 se světové akciové trhy – kvůli obavě z ekonomického zpomalení v Číně – propadly. A nyní je tu další obava, tentokrát kvůli nákupům amerických státních dluhopisů. Podle agentury Bloomberg „vyšší vládní úředníci v Pekingu doporučili nákup amerických dluhopisů zpomalit nebo zastavit“.

Je nová obava oprávněná? Ano i ne. Čína je jedním z největších držitelů amerických aktiv a největším světovým zahraničním držitelem amerických státních dluhopisů. Čínské devizové rezervy i bez zlata přesahují tři biliony dolarů. A přesto nová informace cenu amerických dluhopisů zdánlivě paradoxně zvýšila. Co to znamená pro zlatý trh?

Důsledky pro zlato

Vzhledem k tomu, že desetileté dluhopisy Spojených států jsou považovány za bezpečné útočiště, zvýšení jejich atraktivity obvykle znamená pokles zájmu o zlato, které žádné úroky nevynáší. Ale to se nestalo. Proč?

„To na čem záleží, totiž není změna výnosů, ale důvod, proč se tak děje. Když výnosy dluhopisů vzrostou společně s úrokovými sazbami a investoři očekávají rychlejší hospodářský růst, je to pro konzervativní zlato zjevně špatné. Ale když výnosy dluhopisů rostou, protože se obchodníci obávají inflace nebo nechtějí držet americký dolar, nemusí to být pro žlutý kov negativní. Právě naopak,“ vysvětluje Arkadiusz Sieron na webových stránkách syndikátu Investorideas.

Viníkem je dolar

„Obavy, že Čína by mohla zastavit nebo zpomalit nákup amerických státních dluhopisů, které se objevily minulou středu, jsou podle našeho názoru přehnané. Čína musí spravovat svůj směnný kurz renminbi, takže velké změny ve složení devizových rezerv nejsou pravděpodobné,“ doplňuje Sieron.

Nicméně výnosy dluhopisů rostly, což mělo znamenat pokles ceny zlata. Ale cena zlata roste. Běžný protikladný vztah mezi výnosy z drahých kovů a výnosy dluhopisů ministerstva financí se rozpadl kvůli znehodnocení amerického dolaru, což je přesně ten důvod, proč cena zlata dál stoupá.

(rek)

Další z kategorie Zlato