Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína posílila zlaté rezervy

Po více než dvou letech posílila své rezervy ve zlatě i Čína. Podle údajů Čínské lidové banky se zásoba zlata zvýšila o 11 tun, tedy zhruba na 1853 tun. K předchozí změně došlo v říjnu 2016, kdy se zásoba navýšila o čtyři tuny.

Čína dlouhou dobu velikost svého zlatého pokladu tajila. Až v červenci 2015 oznámila tamní centrální banka posílení svých zlatých rezerv o 57 procent na 1648 tun. Foto: Shutterstock

Největší producent a spotřebitel zlata na světě posílil vlastnictví vzácného kovu v prosinci, který byl poznamenán rostoucími obavami, že obchodní spor Číny se Spojenými státy ohrozí celosvětový hospodářský růst.

„Pro zlato byl prosinec nejsilnější měsíc posledních dvou let, protože zmíněné obavy vyvolaly propad na akciovém trhu i oslabení dolaru a posílily poptávku po žlutém kovu jako bezpečném útočišti,“ uvedla agentura Bloomberg.

Spekulace, že americká Federální rezervní banka může pozastavit zvyšování úrokových sazeb, dala další sílu vzestupu zlata. Aktiva burzovních fondů krytých zlatem vystoupala na sedmiměsíční maximum.

Trend, nebo ojedinělý nákup?

„Je to trend,“ řekl agentuře Bloomberg komoditní stratég společnosti Macquarie Group v Londýně Matthew Turner. „Důvodem může být diverzifikace a snaha zbavit se dolaru, ale je těžké to tvrdit s jistotou, protože prostě nevíme, jaká je motivace investorů.“

Čína dlouhou dobu velikost svého zlatého pokladu tajila. Až v červenci 2015 oznámila tamní centrální banka posílení svých zlatých rezerv o 57 procent na 1648 tun. „Byla to první aktualizace za šest let,“ připomíná Bloomberg.

„Jsem na konci roku obvykle opatrný v soudech, ale pokud by Čína znovu nakupovala zlato, mohlo by dojít k celé sérii nákupů, jako tomu bylo v letech 2015–2016,“ uvedl Turner. Aktuálně je Čína na sedmém místě světového žebříčku držitelů zlata, zhruba sto tun za Ruskem.

Není to jen nákup Číny. Také Polsko a Maďarsko loni překvapily trh tím, že po mnoha letech přidaly do rezerv další zlato. „Očekává se, že centrální banky jako celek své nákupy zlata v roce 2018 po pěti letech navýšily, protože východoevropské a asijské země se snaží o diverzifikaci svých rezerv konstatovala poradenská společnost Metals Focus.

(rek)

Další z kategorie Zlato