Zlato (oz) / USD
1 557,97
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
35 338,56
0,14 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
22,68
0,14 %
Zlato
Čína otevře zlatý důl v Rusku

Indická společnost Sun Gold a čínská China National Gold oznámily společný projekt těžby zlata v ruské oblasti Sibiře. Podle dohody z roku 2016 přenechá Sun Gold 70 % podílu na projektu těžebního pole Klučevskoje významnému světovému producentovi zlata společnosti China National Gold.

Očekává se, že v nalezišti Klučevskoje se bude těžit povrchově a každoroční produkce by měla činit 6,5 tuny zlata. Foto: iStock

Podle agentury Reuters se podpis dohody vlekl několik let z nejrůznějších důvodů zejména kvůli problémům s byrokracií v Rusku.

Předvýrobní investice je plánována až do výše 500 milionů dolarů, uvedli partneři ve společném prohlášení. China National Gold v něm očekává, že bude hlavním akcionářem projektu a že projekt je možné odstartovat až po konečné ratifikaci smlouvy v dolní sněmovně ruského parlamentu.

„Podle veřejně přístupných dokumentů ruská sněmovna ratifikovala projekt minulý týden ve čtvrtek, takže by už nic nemělo čínsko-indickému podnikání bránit,“ zjistila Reuters.

Další termíny nejasné

Očekává se, že v nalezišti Klučevskoje se bude těžit povrchově a každoroční produkce by měla činit 6,5 tuny zlata. Asijské firmy však neuvedly, kdy by mělo být vytěženo první zlato.

Fakt, že Rusko ponechává Číně a Indii možnost těžit zlato na jejím území je důsledkem celosvětového bojkotu okupační mocnosti. Rusko samo nedisponuje dostatečně sofistikovanými technologiemi na vyhledávání a těžbu zlata. Zřejmě i investice v hodnotě půl miliardy dolarů je pro ruské firmy těžko dostupná.

(rek)