Zlato (oz) / USD
1 556,25
0,11 %
Zlato (oz) / CZK
35 297,74
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,03 %
USD / CZK
22,68
0,13 %
Zlato
Čína opět navýšila zlaté rezervy

Čína v březnu již čtvrtý měsíc po sobě zvýšila své zlaté rezervy. Ázerbajdžánská tisková agentura Trend uvedla, že to podle státní zpravodajské agentury Sin-chua (Nová Čína) dokládají data čínské centrální banky.

Podle prognózy WGC bude zlato jako bezpečné útočiště ještě přitažlivější než loni. Foto: iStock

Zlaté zásoby země podle Čínské lidové banky dosáhly ke konci minulého měsíce 60,62 milionu uncí (1885 tun). To je od února mírný nárůst.

Hodnota zlata v rezervách odpovídá přibližně 78,5 miliardám amerických dolarů, což je podle agentury Trend pokles (vzhledem k pohybům cen dolaru a zlata) oproti 79,5 miliardám dolarů v předchozím měsíci.

Čína jako suverénně největší těžař zlata na světě s loňskou produkcí 404 tuny do rezerv centrální banky podle marketingové agentury nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council (WGC) letos oficiálně přidala jen 33 tun zlata.

Celkové rezervy zlata ovšem nejsou známy, protože Čínská lidová banka pravděpodobně není jedinou institucí v zemi, jež o zlato pečuje.

Akumulace bude pokračovat

Nákupy zlata druhou největší ekonomikou na světě přicházejí v době, kdy mnohé centrální banky již delší čas akumulují drahý kov. Zlaté rezervy centrálních bank v roce 2018 stouply o 651,5 tuny, což je meziroční skok o 74 %, informovala WGC.

Podle prognózy WGC bude zlato jako bezpečné útočiště v roce 2019 vzhledem k větší nejistotě trhů a bujení protekcionistických hospodářských politik ještě přitažlivější než loni.

(rek)