Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína by mohla vyhnat cenu zlata až na 13 tisíc dolarů

Autor ekonomického bestselleru Měnové války Jim Rickards prorokuje, že cena zlata vyroste až na 10 000 dolarů za unci. Ale Čína se chystá udělat ještě šílenější věc. Pokud její záměry dopadnou, mohla by být cena zlata ještě vyšší.

Čína by mohla vyhnat cenu zlata až na 13 tisíc dolarů. Foto: Shutterstock

Podle Nikkei Asian Review plánuje Čína platit za ropu juanem místo dolaru. Prodejci ropy by pak měli mít možnost juany stržené za ropu vyměnit na Šanghajské zlaté burze za cenný kov. Tím se chce Čína vyhnout dolaru, což ovšem v důsledku znamená obnovení role zlata v mezinárodním obchodě.

Pokud je pravda to, co se píše, měla by Čína svůj plán uskutečnit do konce letošního roku. Je tu však základní matematický problém. Pokud má záměr fungovat, cena zlata by musela být výrazně vyšší. Čína kupuje asi osm milionů barelů ropy denně. To je 2,92 miliardy barelů ročně, tedy téměř tři miliardy. Oficiálně ale drží jen kolem 1850 tun zlata. Mnozí tuší, že to ve skutečnosti bude mnohem víc, ale přesto: Pokud se příliš mnoho dovozců ropy rozhodne vyměnit juany za zlato, Čína ve svém boji za odstranění dolaru rychle vyčerpá své zlaté rezervy.

Cena zlata by musela drasticky vzrůst

„Pokud má být plán udržitelný, musí cena zlata drasticky vzrůst, aby vyvážila obrovské množství ropy, které asijská velmoc dováží. A to nejen v juanech, ale i v dolarovém vyjádření,“ cituje server ETF Daily News jednoho z nejbohatších investorů světa Huga Salinase Priceho.

A vypočítává: Jedna unce zlata (při průměrné ceně 1300 dolarů) zaplatí 26 barelů ropy (při ceně 50 dolarů). Jeden barel ropy má tedy hodnotu 1,2 gramu zlata. „Tento poměr ale ukazuje na neudržitelně nízkou kupní sílu zlata ve srovnání s ropou. Jen drasticky vyšší cena zlata by učinila tento plán hodnověrným,“ uvádí ETF Daily News.

Mluví se o desetinásobku

Kam by zlato muselo vyšplhat, aby byl tento vztah stabilní? Zhruba na desetinásobek. Přiměřená cena zlata by tedy měla být kolem 13 000 dolarů za unci. Pak by jeden barel ropy stál 0,12 gramů zlata. To už je reálnější poměr.

Ale znamenal by, že zlato by už v nedaleké budoucnosti mělo skutečně stát 13 000 dolarů. „Nevíme jestli je to správná hodnota, ale pokud ne, tak se plán Číny zhroutí,“ pokračuje server specializovaný na burzovní obchody se zlatem.

Hrozí devalvace juanu?

Pokud Čína ze svého záměru necouvne, hrozí jí i robustní devalvace juanu. Dá přednost slabému juanu aby podpořila export? Nebo bude všechno jinak?

Plán nakupovat ropu za juan podložený zlatem se může nakonec ukázat jen jako fata morgána. Ale pokud se uskuteční, zlatá predikce Jima Rickardse o unci zlata za 10 tisíc dolarů, by se nakonec mohla uskutečnit dřív, než sám autor předpokládal.

(rek)

Další z kategorie Zlato