Zlato (oz) / USD
1 775,25
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
42 104,65
0,07 %
EUR / USD
1,12
0,06 %
USD / CZK
23,72
0,06 %
Zlato
Čím víc dolarů v oběhu, tím vyšší cena zlata

Dolar je žlutý ďábel napsal kdysi spisovatel Maxim Gorkij. Žlutou barvu ztratil před padesáti lety, ale ďáblem, který leká nedolarové země, zůstává dál. Když americká centrální banka (Fed) ztratila v březnu všechny zábrany a začala tisknout další a další dolary, začalo být jasné, že jejich hodnota vůči zlatu bude setrvale propadat, dokud současné šílenství centrálních bank neskončí a svět se opět nesrovná.

Velmi silná korelace s celkovou americkou měnovou bází se ukazuje od roku 1967. Analýza naznačuje mnohem menší než pětiprocentní šanci, že k tomuto vztahu došlo náhodou. Foto: iStock

Investiční poradenská společnost Edison Group se v obsáhlém rozboru mj. dobrala k mimořádně zajímavé korelaci dolaru a zlata z pohledu velikosti měnové zásoby. „S aktuální americkou měnovou základnou ve výši 5,1 bilionu dolarů se dá rozumně očekávat, že cena zlata vzroste na 1892 dolarů za unci. Za každých 100 nově vytištěných miliard dolarů se cena zlata bude zvyšovat o 33 dolarů za unci.“

Fed již za nákupy dluhopisů utratil téměř dva biliony dolarů. Měnová základna USA se opět zvýší na rekordních 5,5 bilionu dolarů a zlato by tak mělo překonat hranici 2000 dolarů za unci s potenciálem vzestupu až na 3067 dolarů za unci, naznačuje matematický model Edisonu.

Velmi silná korelace s celkovou americkou měnovou bází se ukazuje od roku 1967. Analýza naznačuje mnohem menší než pětiprocentní šanci, že k tomuto vztahu došlo náhodou. Jinak řečeno, čím víc dolarů, které jsou, nebo mohou být v oběhu, tím vyšší je očekávaná cena zlata. 

„Přísné matematický vztah mezi celkovou americkou měnovou základnou ve výši 3260 miliard dolarů na konci července 2019 znamenal cenu zlata 1291 dolarů za unci. Realita extrémně dobře potvrzuje teorii, když cena zlata s rozšířením rozvahy Fedu stoupla z 1270 dolarů v květnu 2019 na 1540 dolarů v srpnu 2019.

„S dalšími 700 miliardami dolarů stimulace při koronavirové nákaze s ohledem na celkovou peněžní základnu, jež vystoupala na rekordních 4,2 bilionu dolaru, stoupla implicitní cena zlata prudce – zpočátku na 1619 dolarů s horním odhadem nad 2000 dolary.“ 

Nákupy dluhopisů během prvních tří měsíců letošního roku zvýší podle grafu na stránkách Edison Group předpokládanou cenu zlata s trochou pozitivní spekulace až na 2279 dolarů za unci. 

Korelace se potvrzuje, ale jsou i jiné faktory

Dnes je cena zlata o dalších sto dolarů vyšší a její vývoj k uvedené horní úrovni potvrzují četné analýzy. Bank of America prognózuje zdolání rekordní ceny 1923,70 dolaru za unci do konce letošního roku. Její experti upozornili na to, že zlato je po amerických dluhopisech, hotovosti a technologických akciích čtvrtým nejobchodovanějším aktivem.

Kvůli reálným záporným úrokovým sazbám Fedu předpovídá překonání ceny zlata ve výši 2000 dolarů do 12 měsíců i Goldman Sachs

Na adresu největšího konkurenta zlata – akciového trhu – uvedl britský investor Jeremy Grantham (spravuje 62 miliard dolarů) v televizi CNBC, že americký akciový trh je bublina a že investování je nyní „prostě hra s ohněm“. 

Agentura Bloomberg zaznamenává, že index S&P 500 ke včerejšku vzrostl téměř o 40 procent ze svého minima 23. března. Grantham k tomu dodal, že „je to nejrychlejší rallye všech dob, která se odehrává na pozadí nepopiratelných ekonomických problémů“. A jak ukazuje zkušenost: každá bublina jednu praskne.

(rek)