Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Chuť na zlato

Posledních 18 měsíců měly centrální banky velkou chuť na zlato. Kromě burzovních investic do cenných papírů, jejichž cena se odvozuje od ceny zlata (tzv. deriváty), jsou právě centrální banky jedním z hlavních hráčů na trhu se zlatem.

Centrální banky začaly zlato víc nakupovat než prodávat. Foto: iStock

V prvním pololetí roku 2019 poptávka centrálních bank dosáhla nejvyšší úrovně od roku 2010, kdy centrální banky začaly zlato víc nakupovat než prodávat.

Čisté nákupy zlata (po odečtení prodejů) činily v červenci relativně skromných 13,1 tun. To je o 90 procent míň než v červnu a vůbec nejméně od srpna 2017. 

Hrubé nákupy činily 35,5 tuny, ale prodej 22,4 tuny zlata z rezerv Uzbekistánu objem čistých nákupů jednorázově snížil.

Meziročně jsou podle Světové rady pro zlato (WGC) čisté nákupy centrálních bank nad úrovní 400 tun ročně.

Nejistota stoupá a s ní také cena zlata

„Jak se diskuse o zpomalení ekonomického růstu mění v přímou recesi některých hlavních ekonomik, jsou manažeři devizových rezerv a investoři pochopitelně znepokojeni. I přes nižší úroveň nákupů v červenci zůstává aktivita centrálních bank silná,“ uvedla WGC.

„Za zmínku stojí zejména červnový nákup 95 tun zlata Polskem a swapová operace Argentiny, která zvýšila rezervy o 6,8 tuny zlata v červenci,“ dodala Světová rada pro zlato s tím, že dokud operace neskončí, nelze toto zlato Argentině započítat. Novinkou je, že si tunu zlata pořídily i Spojené arabské emiráty.

Ačkoli se očekávalo, že loňský 50letý nákupní rekord se nebude opakovat, centrální banky to zjevně vidí jinak.

(rek)