Zlato (oz) / USD
1 501,54
0,37 %
Zlato (oz) / CZK
34 898,14
0,36 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Zlato
Chudé nevěsty dostanou od státu zlato

Indický stát Assam dá zlato v hodnotě přibližně 410 britských liber (12 tis. Kč) každé nevěstě z chudé rodiny. Jde o nejnovější předvolební trik, který předchází všeobecným květnovým volbám.

Vláda Assamu nakoupí zlato z indické centrální banky a bude ho předávat přímo. Program je omezen na dvě ženy z každé rodiny s příjmem nižším než 500 tisíc rupií (160 tis. Kč) ročně. Foto: iStock

Severovýchodní stát Assam řídí hinduistická nacionalistická strana Bharatiya Janata (BJP) premiéra Narendra Modiho, který čelí kvůli poklesu příjmů zemědělců a všeobecnému nedostatku pracovních míst ztrátě popularity.

Mnozí voliči, kteří Modiho v roce 2014 podpořili, se podle britského deníku The Telegraph od něj nyní odvracejí.

Federální vláda proto oznámila, že zemědělcům vyplatí finanční refundaci a sníží daně pro nižší střední třídu. Opoziční Kongresová strana v minulosti zemědělcům zase odpouštěla půjčky. Nyní oznámila, že bezúročné půjčky poskytne nezaměstnaným ve státech, které kontroluje.

Zlato nevěstám je novinka

Ministr financí Assamu, kde se pěstuje světoznámý čaj, Himanta Biswa Sarma, už k 1. dubnu alokoval tři miliardy rupií na zlatý program pro nevěsty. Za ony tři miliardy se dá pořídit asi 875 kg zlata, které bylo vystačilo pro asi 80 tisíc nevěst.

„Obvyklým rituálem, který je po staletí součástí asamské společnosti, je darovat zlatou ozdobu dceři, když opouští domov svého otce, aby začala nový život,“ řekl Sarma při obhajobě nového státního rozpočtu. Podle něj by zlatý program měl zabránit tomu, aby rodiny po zaplacení svateb svých dcer neupadly do dluhů.

„Cítím, že je mojí zásadní odpovědností stát za těmi otci, kteří si nemohou dovolit darovat zlatý šperk svým dcerám,“ cituje Sarmu The Telegraph.

Z tradice marketing

Vláda Assamu nakoupí zlato z indické centrální banky a bude ho předávat přímo. Program je omezen na dvě ženy z každé rodiny s příjmem nižším než 500 tisíc rupií (160 tis. Kč) ročně. Každá nevěsta dostane „tola“, což je starověká jihoasijská váhová jednotka, neboli 11,66 gramu zlata.

Obdarovat nevěsty zlatem je v Indii staletou tradicí. Je to i jeden z důvodů, proč je Indie ve spotřebě zlata na druhém místě za Čínou. Podle odhadu lobbistické organizace producentů zlata World Gold Council by se v Indii mělo letos spotřebovat 750–850 tun zlata.

(rek)