Zlato (oz) / USD
1 951,33
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
44 080,95
0,03 %
EUR / USD
1,18
0,04 %
USD / CZK
22,59
0,01 %
Zlato
Cesta zlata ke 2000 dolarů se podle TD Securities odkládá na příští rok

Bude to ještě nějakou dobu trvat, než bude zlato připraveno na 2000 dolarů za troyskou unci, protože cesta k novým rekordům bude podle TD Securities hrbolatá. Zatímco investoři čekají na vyšší ceny, na zlatém trhu hrozí spíš riziko poklesu, míní anlytici torontské banky.

Zkušenost dokazuje, že se zlatu daří dobře, když zadlužení prudce stoupá. A rekordní dluhy budou s velmi vysokou pravděpodobností ještě mnohem vyšší. Foto: iStock

„Předtím, než se ceny zlata rozjedou do výrazně vyšších poloh, je riziko smyku značné. Poněkud vyšší reálné úrokové sazby se sníženým systémovým rizikem, závazek americké centrální banky (Fed) k pozitivním úrokovým sazbám, přechodná dezinflace, pevný dolar, dostatečná dostupnost fyzického kovu k dodání podle objednávek na burze Comex a zdravý apetit jsou dobré důvody, proč může žlutý kov zlevnit, než prudce stoupne,“ cituje analytiky web velkoobchodníka se zlatem společnosti Kitco.

Krátkodobě cenu zlata ovlivní dezinflační tlaky. Velmi slabá ekonomická data z celého světa, včetně USA, naznačují, že globální ekonomika bude po pandemii fungovat ještě dlouho pod svými možnostmi. V dlouhodobém horizontu však ceny zlata zamíří výš, zdůrazňují stratégové, přičemž jako hlavní důvod uváději úrokové sazby pod mírou inflace.

„Obnovení sestupného trendu reálných sazeb, které už jsou v negativním teritoriu, spolu s nízkými náklady na papírové měny stejně jako raketový růst zadlužení by pravděpodobně mohly zatlačit na průměrnou cenu zlata.“ Cílová cena podle TD Securities proto ve druhé polovině roku 2021 dosáhne psychologické hranice 2000 dolarů.

Trajektorie ceny ceny zlata bude podle TD následující: Ve druhém čtvrtletí dosáhne průměrné ceny 1650 dolarů, ve třetím 1700 dolarů, ve čtvrtém 1725 dolarů. Příští rok to bude 1775 dolarů v prvním kvartálu, ve druhém 1825 dolarů, ve třetím 1900 a ve čtvrtém 2000 dolarů.

„Letošní růst ceny zlata spolu s rizikovými aktivy následoval po snížení extrémní volatility, když Fed a další centrální banky oznámily opatření na poskytnutí neomezené podpory na úvěrových trzích a když vlády na celém světě poskytly bezpočet bilionů rozpočtové sféře, aby byli spotřebitelé i podniky solventní,“ vysvětlují stratégové TD Securities.

Bude to jiný svět

„Je velmi pravděpodobné, že svět po pandemii bude velmi odlišný, než ještě před několika měsíci. Bude to ekonomika, která bude fungovat pod svým potenciálem, s vysokou dlouhodobou nezaměstnaností a vládami, které budou chtít vyřešit problémy utrácením bilionů dolarů, které nemají. Neomezenou likviditu jim poskytnou centrální banky ochotné odkoupit podstatnou část veřejných, soukromých a firemních dluhů,“ napsali analytici TD.

„Ve snaze přivést ekonomiku do plné zaměstnanosti budou vlády dál deficitně utrácet a centrální banky s největší pravděpodobností umožní, aby se inflace pohybovala nad současnými cíli dvou procent,“ říká prognóza.

Záporné reálné úrokové sazby ale učiní zlato levným aktivem v relativním i absolutním vyjádření. „Zkušenost dokazuje, že se zlatu daří dobře, když zadlužení prudce stoupá. A rekordní dluhy budou s velmi vysokou pravděpodobností ještě mnohem vyšší,“ uzavírá čerstvá analýza.

(rek)