Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Česká bpd partners investovala do těžby zlata

Přes četná doporučení odborníků, aby české firmy ukládaly své hospodářské přebytky do zlata, jež skýtá minimálně výhodu odloženého zdanění, jsou to zřejmě jen čeští kvalifikovaní investoři, kteří zlato ve svém portfoliu skutečně mají. Jedním z nich je investiční společnost bpd partners, která spravuje majetek odhadem za jednu miliardu dolarů.

V roce 2013 bpd partners v rámci svých investic odkoupila kolínskou chemičku Lučební závod Draslovka. Foto: Draslovka

Na dotaz serveru Zlato.cz, jak velkou část portfolia bpd partners tvoří zlato, odpověděl předseda představenstva Pavel Brůžek zpočátku neurčitě: „Tak, jak se obvykle doporučuje.“

Na poznámku našeho serveru, že ti nejvýznamnější američtí správci investic radí kolem pěti procent, Brůžek upřesnil, že jde o dvě až tři procenta, což je v doporučovaném pásmu.

Zlaté portfolio bpd partners je složeno jak z fyzického zlata, tak z tzv. papírového zlata, což jsou cenné papíry, jejichž cena se odvozuje od aktuální ceny zlata na trhu. Propojení se zlatým trhem má však investiční společnost mnohem širší, než by se na první pohled zdálo. Dokonce s celosvětovým dopadem.

Draslovka trefou do černého

„Ano, je to zlatý těžební průmysl, kam míříme,“ potvrzuje předseda představenstva Brůžek. „Zlato na rozdíl od jiných aktiv má stabilní vyjádření hodnoty, ale rovněž průmyslové využití.“

V roce 2013 bpd partners v rámci svých investic odkoupila kolínskou chemičku Lučební závod Draslovka, který se mimo jiné jako jeden z největších výrobců v Evropě zabývá výrobou produktů ze syntetického kyanovodíku. Přes devadesát procent produkce firma exportuje. Odběrateli jsou zejména gumárenské a farmaceutické firmy, zemědělství, ale také těžba zlata.

„Se zlatým průmyslem nás spojuje výroba kyanidu sodného, který se využívá při těžbě zlata, platiny nebo stříbra,“ říká Brůžek. „Vyvážíme ho do všech významných těžařských zemí zlata od Austrálie po Jižní Afriku, ale také například do Španělska nebo Švédska. Dodáváme téměř všem největším těžebním gigantům, jako je například vůbec největší těžařská firma na světě, kanadská Barrick Gold.“

Se zlatem Draslovku spojuje i jedna pikantní historická souvislost. Firma na zpracování draselných louhů byla založena ještě v Rakousku-Uhersku v roce 1906 z podnětu německé firmy Deutsche Gold und Silberscheidenanstalt (dnes Degussa), které kolínská továrna patřila 40 let. V té době nikdo samozřejmě netušil, že postupem času se z Degussy stane největší obchodník se vzácnými kovy a hlavně se zlatem v Německu.

(rek)

Další z kategorie Zlato