Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Mezi černými mraky prosvítá zlato

Trhy propadly panice. Jakoby nestačilo počítat ztráty z koronaviru, musela se do aktuálního varu vložit i rusko-saudská ropná roztržka, když se Saúdská Arábie rozhodla ztrestat Rusko za vypovězení společné globální strategie ohledně těžby ropy razantním zvýšením produkce a stejně energickým snížením ceny.

Trhy propadly panice. Jakoby nestačilo počítat ztráty z koronaviru, musela se do aktuálního varu vložit i rusko-saudská ropná roztržka. Foto: Pixabay

Zatímco na začátku roku se cena ropy Brent pohybovala kolem 70 dolarů za barel, a ještě na začátku března kolem 50 dolarů, v pondělí spadla pod 35 dolarů za barel. Cena zlata na to reagovala skokem na 1703,19 dolaru za unci a poté se ustálila blízko 1680 dolarů za unci. 

„Výprodej byl víc technický než cokoli jiného. Obchodníci si stanovili jako svůj cenový cíl 1700 dolarů, takže jakmile bylo tohoto cíle dosaženo, vybírali zisky,“ řekl agentuře Reuters Avtar Sandu, vedoucí komoditní manažer Phillip Futures. Nicméně dodal, že výprodej byl jen dočasný.

„Cena zlata vyskočila v důsledku masivního útěku do bezpečí, protože údaje o čínském obchodu vyšly hůř, než se čekalo, Itálie zavřela čtvrtinu své populace do karantény a akciové trhy propadly,“ sdělil agentuře vedoucí analytik trhu společnosti OANDA Jeffreye Halley.

Čínský vývoz se v prvních dvou měsících roku prudce snížil, stejně jako dovoz, protože epidemie způsobila masivní narušení obchodních operací, globálních dodavatelských řetězců a hospodářské činnosti.

Itálie ve snaze potlačit ohnisko epidemie v neděli nařídila virtuální uzamčení větší části svého bohatého severu, které postihlo asi 16 milionů lidí a turistickou zimní sezónu.

Znepokojující tempo propadu 

„Investoři také utíkají od bezpečných amerických dluhopisů. Výnos desetiletého státního dluhopisu klesl pod půl procenta. Cenu zlata podpořil i americký dolar, který se opět postavil na nohy,“ napsal ve své denní analýze server FXStreet. Znepokojující JE podle něj rychlost všech propadů a ztrát.

„Akciové trhy v Asii propadají. Například japonský index Topix ztratil 20 %, americké akcie směřují k 5% propadu. A důvod? V ekonomických údajích došlo ke snížení HDP Japonska za čtvrtletí o 1,8 %, což bylo horší, než se původně uvádělo. Důvěra investorů v eurozónu Sentix je záporná. Páteční americká čísla, která překonala očekávání nárůstem o 273 000 pracovních míst tak zmizela na pozadí,“ uzavírá server.

(rek)