Zlato (oz) / USD
1 810,77
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 476,77
0,00 %
EUR / USD
1,20
0,00 %
USD / CZK
21,25
0,00 %
Zlato
Ceny zlata jsou výbušné

Cena zlata rychle sanovala ztráty, ke kterým došlo v důsledku lepších než očekávaných údajů o inflaci v USA a opět přeskočila hranici 1350 dolarů za troyskou unci. Nabízí se otázka: Dokáže toto tempo udržet? A pakliže ano, jak dlouho? „To, co vyvolalo zlatý cenový posun, je růst inflace. Myslím, že je to zvýšení inflačních očekávání, která se od toho odvíjejí,“ domnívá se Maxwell Gold ze společnosti ETF Securities.

Cena zlata opět přeskočila hranici 1350 dolarů za troyskou unci. Foto: iStock

Expert v rozhovoru pro Kitco News ale poznamenal, že vyšší inflační očekávání svědčí všem cyklickým komoditám, a ne jen zlatu. Šéf ETF Securities dále uvedl, že navzdory nedávným turbulencím na trzích a cenám komodit může se nynější růst ceny zlata udržet díky dalším makroekonomickým faktorům.

„Kromě inflačního faktoru vidíme, že dolar stále zůstává slabší. Myslím, že jsme strukturálně na trhu dolarových poklesů a myslím si, že by to mohlo odpovídajícím způsobem zvýšit cenu zlata,“ dodal v rozhovoru Gold. „Pokud budeme svědky větší volatility (nestálosti) akcií, zlato by se mohlo dostat nahoru až k ceně 1400 dolarů za unci.“

Kdo bude mít pravdu?

Oponují však analytici singapurské OCBC Bank. Ti současnou cenu zlata považují za letošní maximum a straší pádem ceny zlata ke konci roku až na 1100 dolarů za unci. „Růžové ekonomické vyhlídky, krotké inflační pozadí a potenciálně vyšší úrokové sazby jak v rozvinutých, tak v asijských ekonomikách, jsou přesvědčivými faktory, jež dovedou snížit cenu zlata,“ stojí v jejich prognóze.

Analýza také poukazuje na to, že vztah dolaru a zlata by mohl oslabit, protože globální ekonomika se letos bude dál pozitivně vyvíjet. A poslední trumf OCBC: „Poptávka po zlatě zůstává v roce 2018 slabá i přesto, že v loňském roce byla nejnižší za posledních osm let.“

(rek)