Zlato (oz) / USD
1 967,27
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Do ceny zlata bude mluvit i Čína

Bank of China se v březnu připojí k zástupcům dalších sedmi bank, které pod hlavičkou London Bullion Market Association (LBMA) dvakrát za den na elektronické platformě nastavují celosvětovou cenu zlata. Číňané se tak připojí k finančním domům Goldman Sachs, UBS, Barclays, HSBC, Bank of Nova Scotia, Société Générale a J. P. Morgan.

Čínská komerční banka nyní bude jedním z osmi tvůrců ceny zlata tvořené podle aktuálního stavu nabídky a poptávky. Foto: iStock

LBMA Gold Price nedávno nahradila tradiční London Gold Fix, jež byla založena už v roce 1919. Referenční cenu zlata stanovovanou LBMA využívají obchodníci se zlatem, výrobci, centrální banky, spotřebitelé a investoři. Čína jako druhý největší producent i spotřebitel zlata na světě, ale dosud nikdy nehrála významnou roli při určování jeho globální ceny.

I přesto, že čínská komerční banka nyní bude jedním z osmi tvůrců ceny zlata tvořené podle aktuálního stavu nabídky a poptávky, Čína podle agentury Reuters dál usiluje o vytvoření podobné platformy na svém území. Státem řízená Šanghajská zlatá burza před měsícem oznámila, že jako novou službu pro účastníky svého trhu připravuje nový způsob určování cen zlata, který by měl soutěžit s londýnskou LBMA Gold Price.

(rek)

Další z kategorie Zlato