Zlato (oz) / USD
1 728,71
0,46 %
Zlato (oz) / CZK
43 411,11
0,41 %
EUR / USD
1,09
0,15 %
USD / CZK
25,11
0,05 %
Zlato
Ceny platiny i palladia budou podle analytiků dále klesat

Ceny platiny i palladia by i v nadcházejících měsících měly pokračovat v poklesu, než se začnou opět pozvolna zvyšovat. Palladiu by k oživení mohly pomoci nedostatečné dodávky, platině pak její korelace se zlatem, domnívají se analytici, které oslovila agentura Reuters. Cena platiny z únorového maxima spadla už o 40 procenta, palladia o 45 procent.

Palladiu by k oživení mohly pomoci nedostatečné dodávky, platině pak její korelace se zlatem, domnívají se analytici. Foto: Kitco

Snahy zastavit šíření nemoci COVID-19 totiž prudce zpomalily světovou ekonomiku a v důsledku vyvolaly turbulence na širších trzích. To přimělo investory k prodeji drahých kovů, aby získali hotovost. V pondělí cena platiny zaznamenala rekordní denní propad a dotkla se nejnižší hodnoty od roku 2002.

Zhruba 80 procent palladia a 40 procent platiny se používá v automobilových katalyzátorech. Platina se také široce používá při výrobě šperků.

Prodej aut letos podle odhadů analytiků Citi klesne asi o deset procent, což sníží spotřebu palladia zhruba o šest procent a platiny o čtyři procenta. Přestože továrny v Číně začínají obnovovat výrobu, automobilky jako Daimler, Volkswagen a Ford tento týden přerušily výrobu v Evropě, kde se koronavirus rychle šíří.

Slabá poptávka po autech i špercích sice v případě platiny bude znamenat, že nabídka převýší poptávku, u palladia to ale bude jinak. Trh s palladiem je už asi deset let v deficitu a podle analytiků Citi se na tom nic nezmění ani teď. Dodávky obou kovů se totiž snížily i kvůli uzavření dolu Anglo American Platinum v Jihoafrické republice, zatímco šíření koronaviru může narušit i další těžbu.

„Nejprve přijde destrukce poptávky – a to jsme ještě nenarazili na dno – a pak destrukce nabídky,“ uvedla analytička finančního ústavu Scotiabank Nicky Shielsová. Podle ní ceny zůstanou ještě dlouho dole, než se začnou zvyšovat.

Další analytici a obchodníci také upozorňují, že jen málo uživatelů v průmyslu nyní nakupuje víc, než kolik potřebují. „Dokonce i lidé, kteří potřebují tyto kovy pro průmyslové využití nejsou ochotni nakupovat, protože nevědí, co bude s jejich prodejem za tři až šest měsíců,“ uvedl analytik společnosti Macquarie Marcus Garvey. Dokud tito lidé podle něj nezačnou znovu nakupovat, nelze říct, že je trh na dně.

Platina by však mohla podle analytiků najít podporu u zlata, protože oba kovy mají tendenci pohybovat se stejným směrem, a také v očekávání, že automobilky budou více používat platinu, protože je mnohem levnější než palladium.

Ceny zlata by se měly zvyšovat, protože investoři hledají bezpečná místa, kam vložit peníze. Centrální banky navíc snižují úroky, což dělá zlato atraktivnější. „Pokud jde o zlato, jsme optimisté. Platinu to vytáhne trochu výše,“ dodal konzultant společnosti Metals Focus Philip Newman. „U všech drahých kovů představují současné cenové úrovně příležitost k nákupům.“

(ČTK)