Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cenu zlata určují zejména deriváty

Množství zlata prodaného prostřednictvím burzovních fondů ve formě cenných papírů od počátku roku 2019 vzrostlo na nejsilnější úroveň za uplynulých šest měsíců, uvedla německá Commerzbank.

Nabídka a poptávka po tzv. futures alias papírovém zlatu s odkladem platby na únor, diktuje i ceny při obchodech s fyzickým zlatem. Foto: iStock

„Zlato obecně profituje z volatilního tržního prostředí a nejistoty mezi účastníky trhu,“ dodali bankovní analytici ve zprávě.

„Velmi slabé akciové trhy a klesající výnosy dluhopisů vyjádřily ekonomické obavy účastníků trhu. Cenu zlata také pozitivně ovlivnil výpadek financování americké vlády. To vše se odráží rovněž v přílivu zájmu o cenné papíry ETF (fondů s papírovým zlatem, přesněji řečeno s deriváty zlata, jejichž cena se odvozuje od ceny skutečného kovu – pozn. red.).“

Cenných papírů odvozených od ceny zlata se denně zobchoduje více než skutečného zlata. Dokonce víc, než se ho vytěží. Proto i nabídka a poptávka po tzv. futures alias papírovém zlatu s odkladem platby na únor, diktuje i ceny při obchodech s fyzickým zlatem splatným obvykle ihned.

Burzovní fondy ETF, které se obchodům s papírovým zlatem věnují, samozřejmě také nějaké fyzické zlato kvůli důvěryhodnosti nakupují. Jen od začátku letošního roku to podle agentury Bloomberg činilo 18,6 tuny. Celosvětově by investoři do ETF měly mít vlastnické právo ke zhruba 2400 tunám zlata. Pro dokreslení uvádíme, že 16,5 tuny zlata stojí přibližně miliardu dolarů.

(rek)

 

Další z kategorie Zlato