Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky a zlato

Globální ekonomika je stále pod tlakem nekontrolovaného tisku peněz, obchodních válek, sankcí, zvyšování úrokových sazeb, možných bublin a dalších okolností. Hlavní problém dneška podle šéfa těžební společnosti First Mining Gold Keitha Neumeyera však spočívá v tom, že vlády tisknou příliš mnoho peněz, které nejsou zajištěny zlatem – což je tendence, jež se v blízké budoucnosti pravděpodobně nezmění.

Zhruba 30 procent všech devizových rezerv rozvinutých zemí je uloženo ve zlatě. Foto: Shutterstock

Keith Neumeyer zároveň poznamenal, že zlatu je jedno, zda vstupujeme do inflačního nebo deinflačního období, protože investice do zlata jsou vůči papírovým měnám sterilní. Ale nejen neustálý tisk peněz může ohrozit stabilitu světové ekonomiky a zvýšit ceny zlata. Kromě měnových důvodů je důležitým faktorem i výhled související s produkcí zlata.

Investiční banka Goldman Sachs, jak jsme již na našem webu psali, předpovídá v příštích letech pokles světové těžby zlata. Také jedna z největších nadnárodních společností zabývající se těžbou zlata Goldcorp počítá s tím, že od roku 2022 se bude produkce zlata snižovat. Totéž je slyšet i z čínských zdrojů, tedy ze země, kde se těží nejvíc zlata na světě.

Americký geologický průzkum se podle ruského propagandistického serveru Sputnik domnívá, že za současné úrovně těžby budou rezervy zlata vyčerpány do roku 2034. Podle Rusů spekulace, že kombinace všech těchto faktorů způsobí růst ceny zlata na dva až tři tisíce dolarů za troyskou unci, má v blízké budoucnosti své oprávnění.

Zlaté rezervy

Zhruba 30 procent všech devizových rezerv rozvinutých zemí je uloženo ve zlatě. Co se týče finančního systému, žádná alternativa ke zlatu dosud neexistuje. „Jeho akumulace může tradičně pomoci zemi ochránit se před měnovými riziky a možnými sankcemi a zároveň poskytnout příležitost na tom i vydělat. Každá měna, včetně dolaru a eura, je silně zatěžována dluhy, které mohou být nakonec odepsány. V případě kolapsu dolarového systému se očekává, že pouze zlato udrží svou hodnotu,“ vysvětluje Sputnik motivaci Ruska ke kumulaci zlata.

Neumeyer v této souvislosti vyjádřil názor, že celosvětový ekonomický reset (vynulování) nastane jen, když vlády celého světa odepíšou veškeré dluhy i pohledávky a spojí své měny s cenou zlata. To se však pravděpodobně nestane, ale jisté otřesy se dostavit mohou. A centrální banky se na to připravují.

Turecko, které je po Rusku druhým největším shromažďovatelem zlata, stáhlo z USA 28,7 tuny zlata. O čemž Zlato.cz informovalo minulý týden. Předtím k podobnému přesunu mezi americkou centrální bankou (Fed), Bank of England a národními depozitáři sáhly Maďarsko, Nizozemsko a Německo. Česko polovinu ze svých devíti tun zlata skladuje v Londýně.

(rek)

Další z kategorie Zlato