Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Centrální banky zlato neprodávají

Centrální banky dál zůstávají čistými kupci zlata a v Indii, druhé co se týče zlata nejbohatší zemi světa, se objevuje návrat poptávky po drahém kovu. To jsou dvě hlavní informace ve zprávě banky Standard Chartered. Posilování amerického dolaru je hlavní příčinou současného poklesu ceny zlata, ale uvedený fakt na druhé straně rovněž vyvolává poptávku, dodávají bankovní analytici.

Údaje Mezinárodního měnového fondu ukazují, že centrální banky dál přisypávaly zlato do svých rezerv. Foto: iStock

Poptávka po fyzickém zlatě má být podle Standard Chartered pro jeho aktuálně křehkou cenu klíčová. Výjimkou ze současného laxního trhu je situace v Turecku, kde panuje značná politická a ekonomická nejistota. Tam však nejde o spekulace, nýbrž o fyzické zlato jako zajištění. A tak i tam poptávka nastavuje cenu.

Centrální banky v červnu opět do svých rezerv přidávaly zlato a poptávka v Indii vykazovala známky oživení. „Nejde však o riskantní spekulace, spíše se zdá, že vzniká určitá váhavá chuť k vytvoření dlouhých pozic,“ cituje ze zprávy server Scrap Register. To znamená sázku na zhodnocení zlata v delším horizontu.

Jakmile v květnu začala cena zlata klesat, dovoz zlata do Indie vzrostl oproti dubnu o 36 procent. Meziročně je to ale stále o 31 procent méně. Britská nadnárodní banka s významným zastoupením v Indii přesto poznamenává: „Pokud se poptávka oproti sezónním trendům výrazně zvýší, zásoby budou pravděpodobně rychle vyčerpány, čímž se tamní cena zvýší.“

Zlaté nákupy

Údaje Mezinárodního měnového fondu ukazují, že centrální banky dál přisypávaly zlato do svých rezerv, vybírá ze zprávy britské banky Scrap Register. „Největším odběratelem zlata bylo v minulém měsíci Rusko, které nakoupilo od těžařů 18,4 tuny zlata. Za posledních dvanáct měsíců tak přidalo do rezerv 89,5 tuny.“ Celkem už tedy podle blogerského serveru Zero Hedge disponuje 5,6 procenta veškerého dostupného zlata na světě.

Čína, Kyrgyzstán, Kazachstán, Turecko a další asijské země ruský příklad následují. Ve všech případech jde o státy, k nimž Spojené státy nechovají příliš velkou důvěru. Sankce a obchodní válka vyhlašované z USA jim ale dávají za pravdu. Mají však před sebou ještě dlouhou cestu.

Zatímco USA nebo Německo mají podle Zero Hedge 70 procent svých devizových rezerv ve zlatě a jsou na měnové války připraveny, zlaté rezervy zmíněných států s výjimkou Kazachstánu nedosahují ani 18 procent.

(rek)

Další z kategorie Zlato