Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Centrální banky nepřestávají nakupovat zlato

Ze zprávy Australia & New Zealand Banking Group (ANZ) vyplývá, že nákupy zlata centrálními bankami budou s vysokou pravděpodobností v nadcházejících letech přetrvávat. Nákupy zlata tak zřejmě zůstanou nad 650 tunami ročně.

Nákupy zlata centrálními bankami budou s vysokou pravděpodobností v nadcházejících letech přetrvávat. Foto: iStock

„V současném prostředí, kde je nejistota měn rozvíjejících se trhů vysoká, vidíme dobrý důvod pro země, jako jsou Rusko, Turecko, Kazachstán nebo Čína, aby pokračovaly v diverzifikaci portfolií,“ cituje ANZ agentura Bloomberg

Hromadění drahých kovů v centrálních bankách se na světovém trhu se zlatem jeví jako stále významnější trend. To samozřejmě zvyšuje poptávku a zdražuje zlato. 

V důsledku zpomalení ekonomiky, obchodu a zvýšení geopolitického napětí se některé země snaží zbavovat amerického dolaru. Oficiální nákupy zlata centrálními bankami nyní podle ANZ představují asi 10 procent celosvětové spotřeby zlata.

„Čínská lidová banka vlastní téměř 1936 tun zlata, což ale odpovídá pouze třem procentům jejích celkových devizových rezerv, což dává dostatek prostoru pro další zvyšování rezerv ve zlatě,“ uvedla ANZ. Čína v červenci opět navýšila rezervy vzácného kovu a pokračovala tak v nákupech, které zahájila již loni v prosinci.

Poptávka roste

Podle údajů Světové rady pro zlato nakoupily centrální banky v prvních šesti měsících roku 374,1 tuny zlata, což pomohlo posunout celkovou poptávku po drahých kovech na tříleté maximum. Očekává se, že tento trend bude pokračovat. 

Nedávný průzkum mezi centrálními bankami ukázal, že 54 procent respondentů očekává, že v příštích 12 měsících budou zásoby zlata celosvětově stoupat.

(rek)