Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,37
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,02 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
Centrální banky dál nakupují zlato

Centrální banky nejenže stále nakupují zlato do svých rezerv, ale podle odhadů specializovaného konzultanta na globálních trzích zlata, platiny, stříbra a paladia, londýnské společnosti Metals Focus, existuje předpoklad, že v letošním roce posílí centrální banky své zlaté poklady o zhruba 350 tun.

Rusko bude lídrem v navyšování zlaté devizové rezervy. Foto: Shutterstock

Podkladem pro tento odhad byly čerstvě zveřejněné údaje Mezinárodního měnového fondu, které ukázaly, že centrální bankéři v červenci více zlata nakupovali, než prodávali. Metals Focus odhaduje, že čisté nákupy zlata v oficiálním sektoru v prvním pololetí činily 177 tun, což je meziročně o tři procenta méně.

Není tajemstvím, že nákupům zlata, alespoň podle oficiálních statistik, vévodí Rusko. V prvním pololetí nakoupilo 101 tun, pak v červenci dalších 14 tun, uvedl Metals Focus s poznámkou, že ve výčtu dál chybí zlatá aktivita Čínské lidové banky, jež data o nákupech zlata tradičně nezveřejňuje. Konzultační firma očekává, že vládní sektor bude udržovat v čistých nákupech (po odečtení prodaného zlata) stabilní tempo.

A jaká jsou další očekávání? Znovu se počítá s tím, že Rusko bude lídrem v navyšování zlaté devizové rezervy prostřednictvím pravidelného výkupu zlata z tamních dolů. Naproti tomu se u Číny nepředpokládá, že by vbrzku obnovila zlaté akvizice, přestože se ví, že čínská touha po diverzifikaci rezervního portfolia ve střednědobém až dlouhodobém horizontu stále trvá.

Rovněž se očekávají skromné ​​nákupy zlata dalšími rozvíjejícími se zeměmi. Co se týče prodeje zlata z rezerv států, nepředpokládá se, že by v bilancích centrálních bank měly převažovat a dál zůstanou na historicky nejnižších úrovních.

(rek)