Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Cenové výkyvy nejmenší za 20 let

Cena zlata je nyní o něco nižší než na začátku roku. Letos se mu podařilo získat pět procent, tedy zhruba 65 dolarů na unci, leč od poloviny února se zase vrátilo zpět. Když americký dolar posílil, ještě trochu ubralo. Zdá se, že spekulativní kapitál má nyní jiné priority.

Volatilita ceny zlata, tedy výkyvů jeho ceny, je nejnižší za téměř 20 let. Foto: iStock

Jedna z nejvýznamnějších světových rafinerií Heraeus si ale ve své analýze všimla, že volatilita ve smyslu nestálosti cen byla v lednu na nejnižší úrovni od roku 2000 a předpokládaná třicetidenní volatilita (vypočtená z opcí v největším zlatém burzovním fondu světa SPDR Gold) je nyní na své nejnižší úrovni za více než 10 let. Tedy pokud jde o tzv. papírové zlato.

Celkově je volatilita ceny zlata „pod svým dlouhodobým průměrem za více než dva roky, což je velmi neobvyklé. Naposled byla cenová volatilita tak dlouho nízká během devadesátých let“, konstatuje zpráva společnosti Heraeus.

Skutečnost, že celková volatilita ceny zlata, tedy výkyvů jeho ceny, je nejnižší za téměř 20 let, ale neznamená, že to tak zůstane navždy, dodávají analytici rafinerie. „Může se rychle měnit. Klesající výnosy dluhopisů, síla amerického dolaru a fakt, že cena zlata má jen malé výkyvy a nijak razantně s ohledem na posilování dolaru neklesá, naznačují, že zlato stále zůstává zárukou bezpečného útočiště.“

Pozornost investorů přitahují výnosy na akciových trzích, ale je tu spousta nezodpovězených otázek od nevyřešeného brexitu až po očekávané obchodní spory mezi USA a EU, které by mohly ekonomickou nejistotu zvýšit. Tím by se zvýšil i zájem o zlato, shrnuje analýza společnosti Heraeus.

Zlato a stříbro

Zlato není ze vzácných kovů nejdražší. Pozici jedničky nyní zaujímá rhodium s cenou 2950 dolarů za unci, zatímco aktuální cena zlata se pohybuje kolem 1285 dolarů. Podle cen z minulého týdne je na trhu dražší i iridium (1460 dolarů za unci) a palladium (1456 dolarů).

Význam zlata však má dlouhé historické kořeny a díky tomu jednu obrovskou výhodu. Na rozdíl od ostatních vzácných kovů jeho hodnotě rozumí lidé na celé planetě, což se o mnohem později objevených drahých kovech říci nedá. Pochopitelně s výjimkou stříbra, které má rovněž dlouhou historii. Cena kolem 15 dolarů za unci ale tento kov řadí do druhé ligy.

(rek)