Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
O ceně zlata rozhodují volby v USA

Cena zlata může vyskočit až o pět procent pokud USA po volbách najedou na modrou vlnu demokratů a jejich prezidentského kandidáta Joea Bidena, uvedli analytici investiční banky JPMorgan. Podle finanční korporace Toronto-Dominion Bank by poptávka měla růst už s blížícími se prezidentskými volbami.

Veškerá média se shodují v tom, že o dalším vývoji ceny zlata rozhodují Trump a Biden. Foto: iStock

Pokud vyhraje Biden, ale republikáni budou držet americký senát, předpovídají analytici JPMorgan dvouprocentní nárůst ceny zlata. V opačném případě by vítězství Trumpa zase mohlo srazit pět procent z ceny zlata kvůli silnějšímu americkému dolaru. 

„Tržní konsenzus je, že vítězství Bidena by zasáhlo trhy, protože investoři negativně reagují na tvrdší daňovou a regulační agendu,“ píší Financial News. „To by vedlo k prudkému nárůstu ceny zlata,“ dodává analýza největší americké bnanky JPMorgan.

Její analytici si však myslí, že nárůst ceny zlata při vítězství Bidena a demokratů v Kongresu může být dočasný, protože očekávané vládní stimulační výdaje by podpořily růst.

Nejistota zlatu svědčí

„Investiční apetit po zlatě bude i nadále stoupat, zejména po volbách,“ oponují ekonomové TD Securities. „Očekáváme, že modrá vlna by vedla ke globální reflaci (záměrné zvýšení cen a rozšíření peněžního oběhu pozn. red.), což by bylo nejpozitivnějším výsledkem pro fanoušky zlata,“ dodali stratégové TD Securities.

„Nedostatek jistoty ohledně výsledku voleb a velký rozdíl v politice mezi republikánskou a demokratickou vládou zřejmě pozitivně ovlivní cenu zlata do voleb – a možná i dál, ať vyhraje kdokoli. Zlatu se vždy daří v nejistotě a zdá se, že investoři obou politických táborů se mohou obrátit na zlato jako na bezpečné útočiště pro ochranu svých vlastních zájmů v případě, že konečný výsledek půjde proti nim,“ komentuje předvolební situaci britský web Sharps Pixley.

„A tím to nemusí skončit. Prezident Trump, pokud prohraje, už naznačil, že může zpochybnit výsledek voleb u soudu – prakticky bezprecedentní krok – a prodloužit tak nejistotu. Pokud k tomu dojde, mohla by cena zlata pořádně stoupnout.“

(rek)