Zlato (oz) / USD
1 773,46
0,16 %
Zlato (oz) / CZK
38 189,99
0,08 %
EUR / USD
1,20
0,06 %
USD / CZK
21,53
0,08 %
Zlato
O ceně zlata nerozhoduje prezident, nýbrž dolar

Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb americká Citibank vidí další vývoj ceny zlata hlavně v závislosti na americkém dolaru. Ten je oslabován pandemií a je nepravděpodobné, že by se tento vývoj ve střednědobém horizontu zvrátil. Politika množení ničím nepodložených peněz, dlouhodobě nízké úrokové sazby a nijak ctižádostivé inflační cíle americké centrální banky mají dál americkou měnu oslabovat.

slabší dolar, inflace a další měnové a fiskální stimuly budou důvody možného růstu cen většiny komodit. Foto: iStock

Rovněž federální deficity USA se rychle zvyšují, což je další důvod, který může dolar nepříznivě ovlivnit. Ve své týdenní strategické zprávě se analytici Citibank domnívají, že pokud jde o výsledek voleb v USA,

Trumpovo vítězství by mělo mít potenciál vykolejit oživení globálního obchodu a pravděpodobně by to poškodilo euro; zatímco Bidenovo vítězství by měny zemí, které jsou strategickými spojenci USA, jako jsou Evropa, Japonsko a některé rozvíjející se trhy, podpořilo, což by bylo pro dolar negativní.

„Ve dnech po volbách existuje riziko krátkého posílení dolaru, právě pro případ sporného výsledku. Ten by mohl způsobit negativní šok rizikovým aktivům a vzestupu dolaru,“ vyjímá ze zprávy americké banky FXStreet.

Zlato zůstalo v klidu

„Posílení zlata nás vrací pouze tam, kde jsme byli před týdnem, a vypadá to spíš jako vyrovnávání pozic než nové dlouhé pozice,“ řekl na stejné téma pro MarketWatch Adrian Ash, ředitel výzkumu společnosti BullionVault. 

Základní poptávka po fyzických drahých kovech „je pozitivní, protože dlouhodobější výhled zůstává růstový. Bílý dům bude pokračovat v nových rekordních schodkových výdajích v boji proti covidové krizi, k čemuž již přispěly nebývalé měnové stimuly centrální banky,“ dodal Ash.

S tím se ztotožňuje i banka Goldman Sachs, jejíž analytici uvedli, že slabší dolar, inflace a další měnové a fiskální stimuly budou důvody možného růstu cen většiny komodit. Index S&P GSCI, který sleduje 24 komodit ze všech sektorů, předpokládá 12měsíční návratnost 30 procent. U drahých kovů 18 procent. 

To by u dnešní ceny zlata znamenalo nárůst ceny o 344 dolarů. To ladí s prognózou Goldman Sachs jíž argumentuje analytický web Smalcap Power: „Cena zlata v roce 2021 bude podle Goldmanů v průměru 2300 dolarů za unci.“

(rek)