Zlato (oz) / USD
1 729,13
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 225,83
0,00 %
EUR / USD
1,09
0,00 %
USD / CZK
25,00
0,00 %
Zlato
Cena zlata zůstane vyšší, říká Světová banka

Očekává se, že průměrná cena zlata v letošním roce stoupne o 3,2 procenta. Důvodem bude silná poptávka a prodloužení pauzy při zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem USA. Taková je dubnová prognóza Světové banky.

banka uvádí, že robustní poptávka po zlatu a pokles úrokových sazeb budou hlavními příčinami toho, že se cena zlata v letošním roce zvýší o 3,2 procenta. Foto: iStock

Světová banka je rozvojovou institucí OSN, jejímž cílem je prostřednictvím podpory udržitelného ekonomického růstu snížení chudoby v rozvíjejících se zemích, nejčastěji prostřednictvím transformace. Peníze pro rozvojové programy získává banka z kapitálových trhů a příspěvků od bohatších členských zemí. V současnosti má 189 členských států.

Ve své komoditní analýze banka uvádí, že robustní poptávka po zlatu a pokles úrokových sazeb budou hlavními příčinami toho, že se cena zlata v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, což v dnešních cenách znamená něco málo přes čtyřicet dolarů, které se tak dají vydělat na jedné unci.

„Cena vzácného žlutého kovu v prvním čtvrtletí vzrostla o 6,1 procenta poté, co v září loňského roku dosáhla svého minima. Nárůst lze připsat podpoře, kterou vyvolává robustní poptávka a pokles reálných úrokových sazeb,“ cituje ze zprávy Světové banky se sídlem ve Washingtonu  Financial Express.

Podle zprávy Světové banky se zvýšil podíl zlatých aktiv centrálních bank rozvíjejících se trhů, například Číny, Indie, Ruska a Turecka, aby se diverzifikovala jejich základna aktiv. Své čisté dlouhé (růstové) pozice ve fondech obchodovaných na burzách cenných papírů podložených zlatem zvýšili také investoři.

(rek)