Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Cena zlata zachránila švýcarskou bilanci

Když Švýcarská národní banka (SNB) zveřejnila výsledky hospodaření za první pololetí, museli komentátoři konstatovat, že nebýt obrovské zásoby zlata v sejfu centrální banky, mohla být čísla dokonce záporná. Švýcarský národní poklad váží 1040 tun a je sedmý největší na světě.

Nejnovější výsledky za tři čtvrtletí vydala švýcarská centrální banka v pátek a dokumentovala víc než hezký zisk, a to především díky prudkému nárůstu ocenění jejích zlatých rezerv. Foto: iStock

„Centrální bance se podařilo vykázat zisk pouze kvůli letošnímu nárůstu ceny zlata. Hodnota rezerv banky vzrostla o 7,1 miliardy franků, protože cena kilogramu zlata do konce června vzrostla na 54 069 franků, ze 47 222 na konci roku 2019. SNB v průběhu vykazování neprodávala ani nekupovala žádné drahé kovy,“ napsal švýcarský server Finews.

„Aktiva Švýcarské národní banky v posledních měsících připomínala jízdu na horské dráze a pouze nárůst ceny zlata jí umožnil vykázat za první pololetí zisk… Změna hodnoty zlata víc než vyrovnala pokles pozic v cizích měnách, kde vysoká volatilita na finančních trzích zanechala své stopy,“ konstatoval k pololetní bilanci Finews. 

Nejnovější výsledky za tři čtvrtletí vydala švýcarská centrální banka v pátek a dokumentovala víc než hezký zisk, a to především díky prudkému nárůstu ocenění jejích zlatých rezerv. „Švýcarská národní banka zaznamenala za devět měsíců do září zisk 15,1 miliardy švýcarských franků (16,5 miliardy dolarů),“ uvedla v prohlášení. Hlavním tahounem zisku, který činil necelou třetinu toho, co banka vygenerovala ve stejném období roku 2019 (51,5 miliardy USD), byla cena zlata.

„Kilogram zlata měl na konci vykazovaného období hodnotu 55 989 franků, což je nárůst ze 47 222 franků na konci roku 2019. Zisk z ocenění činil 9,1 miliardy franků (zhruba 232 miliard korun),“ vypočítává Finews a agentura Reuters ve své zprávě už jen doplnila čísla za třetí čtvrtletí: „Banka také vygenerovala zisk dvě miliardy franků (51 miliard korun) ze zlata, které vlastní, protože cena drahých kovů vzrostla.“

(rek)