Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Cena zlata v plamenech

Cena zlata vykázala v minulém týdnu největší týdenní zisk za více než osm posledních měsíců (4,65 %), protože americká data poukazující na zpomalující inflaci posílila naděje, že centrální banka USA zpomalí prudké zvyšování svých úrokových sazeb. To oslabilo dolar při největšímu týdennímu poklesu od roku 2009. Slabší dolar tak dokonce o pár stovek zlato v českých korunách zlevnil.

Cena zlata vykázala v minulém týdnu největší týdenní zisk za více než osm posledních měsíců. Ilustrační foto: Shutterstock

Vyšší růst ceny zlata podle analytika OCBC Christophera Wonga zmírnilo vybírání zisků některých investorů. „Po prudkém vzestupu se musí zlato nejprve konsolidovat, ale pokud bude euforie pokračovat, cena by se mohla posunout ještě výš,“ řekl agentuře Reuters.

Web FXLeaders dokonce nazval svoji prognózu: Cena zlata v plamenech a tu předchozí Zlatá pumpa. „Cena zlata obnovila svůj prudký vzestup poté, co prolomila hlavní úroveň odporu na 1 730 dolarech,“ uvádí v technické analýze. „Tato úroveň v současnosti funguje jako podpora. Další ústupovou pozici zlata lze nalézt kolem 1 701 dolarů.“

„Pozitivní je, že býčí proražení úrovně 1 753 dolarů by mohlo rozšířit vzestupný trend na úroveň 1 777 dolarů. Údaje o inflaci nižší, než se očekávalo, udržují dnes poptávku po zlatu jako bezpečném přístavu.“ Nezbývá než doplnit, že meziroční ztráta zlata se minulý pátek při ceně 1 760 dolarů za troyskou unci snížila na 5,6 procenta.

PSALI JSME: Saxo Bank: K potvrzení vzestupného trendu je nutné, aby zlato prolomilo hladinu 1 735 dolarů

(rek)