Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena zlata signalizuje příchod globální krize

Nakonec se to stalo, i když to trvalo šest dlouhých let, než se podařilo prolomit zlatou Maginotovu linii na ceně 1350 dolarů za unci. Tento odpor byl mnohem silnější než francouzský v druhé světové válce, protože Němci v roce 1940 obsadili území za Maginotovou linií za necelý rok.

Zlato od května zdražilo o 125 dolarů. Podle von Greyerze ale skutečná rallye teprve začne. Foto: iStock

„Musíme si však uvědomit, že rostoucí cena zlata je varovným signál nadcházející ekonomické krize. Ano, zlato půjde rychle na 1650 dolarů a dál do nových výšin a daleko nad ně. Uvidíme úrovně, které si dnes nikdo nedokáže představit,“ tvrdí na webu Gold Eagle Švýcar Egon von Greyerz, zakladatel investiční společnosti Matterhorn Asset Management.

Zlato od 30. května zdražilo o 125 dolarů. Podle von Greyerze ta skutečná rallye teprve začne. Temné nadcházející roky jsou podle něj důsledkem světa, který po desetiletí žil nad poměry ve víře, že úvěry a tištění peněz mohou přinést prosperitu. „Brzy zjistíme, že to všechno byla iluze, která se bolestně promění v krutou realitu.“

„Současně s tím, jak se vlastníci zlata nyní radují z cenového pohybu si musíme uvědomit, že velmi silný vzestup zlata je varovným znamením začátku velmi složitých časů. Přesto nehodlám lidem kazit radost z toho, jak na zlatu bohatnou a přeju jim, aby si první pořádnou rallye po šesti letech užili,“ uvedl spoluzakladatel a šéf Matterhornu. 

Jeho slovům se nelze divit, když zjistíme, že už v roce 2002 radil svým klientům, aby vložili 25 až 50 procent majetku do fyzického zlata. Kvůli tomu tehdy také zřídil speciální divizi své privátní investiční firmy nazvanou GoldSwitzerland. V té době stála troyská unce žlutého kovu (31,1 g) přibližně 300 dolarů.

Zlato není investice, ale ochrana veřejného zdraví

„Mnozí důvtipní investoři nyní začali mluvit o budoucím potenciálu zlata. Musíme však mít na paměti, že zlato nemůžeme chápat jako investici, nýbrž kvůli zachování bohatství, abychom ho ochránili před zkaženým finančním systémem a krachem globální ekonomiky.

Zlato nelze držet pro krátkodobé zisky, ale jako pojištění proti masivním rizikům, která vidíme v systému. Nevložili jsem svůj kapitál do zlata, abychom profitovali z cenového pohybu. Zlato je pouze výsledkem naší analýzy globálních rizik, která mohou v extrémním případě nastat,“ uvedl mimo jiné von Greyerz. 

(rek)

Další z kategorie Zlato